Yazlıklarda ve Şehir İçinde Arı Buludurulabilir Mi?

Yazlıklarda ve Şehir İçinde Arı Buludurulabilir Mi?
satılık arı

8

 

       Arıları hırçınlaştıracak harektelrden kaçınıldığı takdirde hiçbir sakınca yoktur. Arılar soğuk, rüzgarlı, kapalı, yağışlı zamanlarda çok sıcak havalarda ve akşam geç saatlerde gürültül, patırtı yaparak açılıp rahatsız edilmedikleri taktirde, anlarda kimseyi rahatsız etmezler.  

arilik11

       Köylerimide ve hatta İstanbul gibi büyük şehirlerimizde bile bahçelerinin bir köşesinde, duvar gibi teras, çatı arası ve balkonlarınıda arı bulundurulabilir.

 

1983 yılı Aralık ayında İmar ve İskan Bakanlığı’nın İmar Yönetmeliğinde yaptığı değişikliğe göre, arsa ve arazilerde yapılacak olan arıhaneler mahreç aldığı yolda on metre, parsel sınırlarına ise beş metreden fazla yaklaştırılmamak üzere, 6.5 metre yükseklikte, tüm arsa alanının %60 kadar  bülümünde Entegre yapımı için izin alabilceklerdir.

 arilik2

Yola daha yakın bir mesafede arılık yapacak olanların her halikarda arıhane ile yol arasında 2 metre yüksekliğinde 1 çift, duvar veya tahta perde yapmaları gerekir. Bazı ülkelerde 12 adedi geçmemek üzere evelrde arı bakımıda teşvik edilmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz