Sakat Arılar

Sakat Arılar
satılık arı

 Kovan Önünde Görülen Cüce, Bodur, Sakat ve Kanatsız Arılar

    Kovan önünde görülen bu gibi sakat, cüce, kanatsız, zayıf arılar mutlaka varroa zararlısı veya nozema hastalığından ileri gelmez. Kovanlarının önünde bu hali görün bir çok arıcılar varroa müadelesi, nozema tedavisi yatıkları halde bu gibi arılara rastalayınca telaşa kapılırlar tüm gerekenleri yaptığım halde bu nedir diye oraya buraya sorar ve gereksiz ilaçlamaya devam eder.

    Bu hal mutlaka herhangi bir hastalık veya zararlılardan meydana gelmez.

Kovandaki 3 çeşit arıların her birinden tek tük rastlanan bu anarmallilkler, arı salkımıdışında, yeni çerçevelerin alt ve yan kısımlarında yapılmış ve üşümüş ana memelerinden çıkan ana arılarda, kurtcuk devresinde iyi beslenmemiş ve üşümüş işçi ve erkek arılarda görülür.

  

  Sakat, kısa hortumlu, tek kanatlı, tek antenli, noksan bacaklı, kısa ve yıprak kanatlı arılar açık ve kapalı petek hgücrelerinde üşümelerinden, muayeneler veya yer değiştirmelerde veya çerçevelerin silkelenmesinden sarsılmalarından güneşe maruz kalmalarından, susuzluk, çekmelerinden vs. Gibi sebeplerden de ileri gelir.

Unutmayalım ki, yurdumuzda ilkbaharın çok kararsız havalarında bazen gündüz ısı 25-30 dereceye dahi çıktığının gecesinde 5-6 dereceye kadar inebiliyor. Gece üşüyen arılar çerçeveler üzerindeki ki salkımlarını daraltıp birbirlerine yaklaşınca çerçeve yanlarındaki yavrular üşüyorlar. Tabi ki daha doğmadan sakatlanıyorlar toplumuna faydalı olamayacağını anlayan aile onları yuvadan dışarıya atıyorlar.

    Yağışla havalarda gündüz arılar şurup vermek de, kovan önündeki alanda ve uçma tahtasında, dağınık halde ergin ölü arıların görünmesinin en büyük nedenidir.

Etiketler: , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz