Sahte Bal Helal Değil

Sahte Bal Helal Değil
satılık arı
 Sahte Bal Helal DeğilSahte bal üreten firmalar, bir bir teşhir ediliyor. Mısır şurubundan üretilen bu ballara el konulurken, bunların helal olup olmadığı da tartışılıyor.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Genel Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, arılar tarafından üretilmeyen, glikoz şurubu ile yapılan balın helal olmadığını söyledi. Büyüközer, “Bal, Allah’ın uygun gördüğü şartlarda üretilebilir ama hile ve hurda ile satılıyorsa haramdır.” dedi. Büyüközer, helal kavramını ‘Allah’ın emirlerine uygun üretim yapma, hilesiz ve hurdasız olarak bireylere sunma’ olarak tanımladı.

Gıdanın helal olup olmadığını anlama adına satışına da bakmak gerektiğini vurgulayan Büyüközer, şunları ifade etti: “Allah’ın onay verdiği helal şartlarda bal üretelim, bunu hilelerle müminlere sunmak haramdır. Bizler, gıdanın hem dinen onaylanmasını hem de tüketicileri aldatmayacak şartlarda arzını talep ediyoruz. Glukoz şurup haram değil. Haram olan, olmayan malın bal olarak satımıdır.”

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz