Üretimi En Az Uğraş Gerektiren Polen

Üretimi En Az Uğraş Gerektiren Polen
satılık arı

polen3 Polen bal arılarının, çiçeklerin ortasında bulunan tozların derleyip, kovandaki yavrularının büyütülmesi için ve ana arının baslenmesinde kullandıkları arı sütü nün hazırlanmasındaki temel besindir. Derledikleri çiçeklerin türüne göre, hoşkokulu, lezzetli, genelde sarı ve kırmızı olmak üzere siyah, mor, eflatun gibi renklerin muhtelif tonlarında renk renk topaktopak yumaklardır.

Arılar poleni toplarken, göğüs kısımlarındaki kılcıklarına sürdükleri ballı enzimler sayesinde, arka bacaklarındaki sepetciklere depo edebilerek kovanlarına taşırlar. Bu sayde polenin dışını çevreliyen, yumurta kabuğu şeklindeki zarı eritebilerek, canlı bünyesinde hazmedilebilir şekle sokarlar. Bu nedenle ki, bal aralarınca derlenmiş polenler, insanlar üzerinde alerjik etki yapmaz.

Siklme ve absorve suretiyle çamlardan, mısır, vb. Bitkilerden toz halinde toplanan polenler ile, kurutulmuş papatya yaprakları ve sinemekinin öğütülmesiyle hazırlanmış çiçek tozları ile polenin ilgisi yoktur. Onlarla asla kıyıslanmamalı, karıştırmamalıdır.

Arılar, kovana taşıdıkları poleni, yavrulama alanının çevresinde bulunan petek hüçrelerine depo ederler. polen6polen-5polen1

Etiketler: , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz