Oğulun Kovana Yerleştirilmesi

Oğulun Kovana Yerleştirilmesi
satılık arı

Oğulun Kovana YerleştirilmesiÇerçevelerine temel petek takılmış, yoksa balmumundan veyahut da eski boş peteklerden bağlanmak suretiyle başlangıç yapılmış olan fenni kovanın birinci katı, bahçenin veya arılığının münasip gölge bir yerine konularak mümkünse uçma deliği doğu veya güneye gelecek şekilde yerleştirilir.

Elde varsa, uçma deliği hizasına bir kapak veya tahta parçası konularak üzerine çarşaf serilir ve alınan oğul arısı bu çarşaf üzerine kovanın uçma deliği önüne silkilir. Çarşafın kenarını uçma deliği önüne raptileyerek de işi kolaylaştırılır.

Arılar kovanın içindeki mum kokusuna koyun sürüsü gibi sessiz ve sakin girmeye başlarlar. Başka tarafa yönelen birkaç arı tavuk teleği ile uçma deliği önüne süpürülür. Bu usulde kovana oğlun yerleştirilmesi gayet zevkli ve hem de ana arının kovana girip girmediği kontrol etme bakımından önemlidir.

Oğul yerleştirilecek kovanın bütün çerçevelerini doldurmaya lüzüm yoktur. Oğulun kuvvetine göre birkaç mumlu çerçeve konulur. Bazı çok kuvvetli oğullar için iki kata dahi çerçeveleri doğdurduğu görülmüştür.

Ufak oğullar, çerçeveler konduktan sonra kovanın kenarında kalan boşluğa silkmek suretiyle de bu iş yapılabilir. Arılar birkaç dakika içinde kuluçkalığa inerler petekler üzerine yerleşirler. Arıları kovana yerleştirdikten birkaç saat sonra arıların işgal etmiş olduğu mumlu çerçeveleri dışında kalanlar alınmalı ve kovana bölme tahtası konularak oğulun gelişimi sağlamaktadır.

Etiketler: ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz