Langstrot Kovanının Parçaları ve Yapılışı-1

Langstrot Kovanının Parçaları ve Yapılışı-1
satılık arı

A) Dip Tahtası

      43.5 cm eninde, 60 cm boyunda bir tabla yapınız. Bunu kalınca sağlam bir kontur plak ve hatta duralitten de tek parça olarak kesip yapabilirsiniz.        60 cm boyunda, 2,5 cm kalınlığında ve 2.5 eninde 2 çıta, 38.5 cm boyunda 2.5 cm kalınlığında ve 2.5 cm eninde bir çıta daha yapanınız. Bu çıtaları tablanın üç yanına çakınız. Kovanın dip tahtası hazırdır.

 B) Kuluçkalık Sandığı

2.5 cm kalınlığında tahtalardan: İçten içe ölçüsü 45.5 cm boy, 38.5 cm en de 25.8 cm derinlikte, altı üstü boş bir sandık yapınız.       Bu sandığın 38.5 cm olan iki ön ve arka tahtalarının üst kısmına 20 mm derinlik 10 mm genişlikte birer lamba açınız.  Lamba açacak aletiniz yoksa ön ve ark tahtayı 2 cm en ve tahta kalınlığının yarısının kalınlığında bir çıta hazırlayıp çakarak da bu lambayı yapabiliriz.

C) Ballık Sandığı:  Aynen kuluşkalık sandığı gibidir.

D) Örtü Tahtaları:

       Örtü tahtası yerine kovan yüzeyi boyutunda kesilmiş bir bez veya telis de kullanılabilir. Sandık boşluğunu kapatacak ölçüde kesilmiş 1 duralitte olabilir.     Tahtadan yaparsanız kuluçkalık veya ballık sandığının dıştan dışa boyu kadar, yani 50.5 cm uzunlukta 1,5-2 cm kalınlıkta tahta kesiniz. Tahtanın eni önemli değil 2-3-4 hatta 5 parça da olabilir. Önemli olan bu tahtalırı yan yana dizince tüm en 43 cm olsun yanı sandığın üzerine tam kapasın.

no images were found

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. mustafa Türkmen dedi ki:

  merhaba
  arı kovanı ölçülerinde problem var ve arı otu ektiğmiz tarla resminiz deki engerek otlarını sizmi ektiniz
  gurbetci arıcı mustafa TÜRKMEN BURSA

 2. admin dedi ki:

  Merhaba
  Arı kovanı ölçüleri tarım müdürlüğümüzce kullanılan ölçülerdir. Resimde görülen otlar arı otu ektiğimiz tarladan çıktı. Yaklaşık olarak 12 dönümlük bir araziye arı otu ektim. Daha iyi bir şekilde çekilmiş fotoları koyacağız. Ölçüleriniz siz yazarsanız katkınız olmuş olur.

 3. mustafa Türkmen dedi ki:

  merhaba
  cevap ve bilgi verdiğiniz için
  teşekkürler
  kovan ölçüleri sadece derinlikteki 25.8 yerine kovan derinliği en az 28cm olmalı çıta altı boşluk 2cm veye 2.5 olmalı ki hava akımı ile oğula gitmemesinde fayda sağlar
  ayrıca sizden arı otlarının içinden çıkan engerek otlarınnın tohumlarından bir miktar toplama imkanınız varmı
  toplaya bilirseniz çok memnun olurum bende size mavi çiçek açan arı otu tohumu gönderirim saygılar mustafa Türkmen gurbetci arıcı

Yorum Yaz