Kraliçe Arı

Kraliçe Arı
satılık arı

Arı bireylerinden olan ana arı arıcılar arasında bey olarak yada kraliçe arı olarak ifade edilmektedir. Kraliçe arı olması süreci ise işçi arılar tarafından larva halinde olan göze daha fazla arı sütü gibi gıdalar ile bakım yaparak toplam 16 gün gibi sonra içinde diğer işçi arılara göre büyük ana arı çıkmaktadır.

Çıktıktan sonra bir hafta gibi bir zaman sonra erkek arılarla ile sıcak bir havada ve 10 metre ile 30 merte yüksekliğe çıkıp bu yükseklik bazen daha fazla olabilir ve yaklaşık olarak 10 ila 20 erkek arı ile çiftleşme işlemini gerçekleştirir. Çitleşme uçuşundan dönen ana arı 3 ila 4 gün sonra petek gözlerine yumurta atmaya başlayacaktır. Ana arının güçlü ve verimli olması o sezonun nasıl geçeceğini belirleyecektir. Çünkü arı mevcudu ne kadar çok ise o kadar bal toplayacak arılar demektir. Bu çokluk sayıda ana arı yapacağını için önemlidir.

Bölgenize uygun olmayan ve uyum sağlamayan bir ana arı ile çalışmak verimli değildir. Eğer profesyonel bir arıcılık yapıyorsanız çevrenize uygun olan damızlık arıları seçip onlardan kaliteli ana arılar yaparak başarılı bir arı yönetimi yapabilirsiniz. Ana arı çevre şartlarına göre de yumurta atmaktadır. Sağlık bir kraliçe arı günde iki bin yumurta atabilmektedir. Ama çevere bal, nektar, polen vb. ürünler doğada ve kovan içeresinde yoksa ana arı yumurtlama ihtiyaçı olmayacaktır. Ana arı evet doğada çok güzel bal akımı hemen yumurta atıp askerleri çoğaltayım daha fazla bal yapsınlar mantığı ile çalışır. Ama bulunduğunuz çevre boş ise ana arı içgüdesel olarak yumurta atmayacaktır.

Arılığınızda bulunan iyi arılardan da ana arı üretimi yapabileceğiniz gibi aynı zamanda özel veya kamu kuruluşlarında ana arı satışı yapan yerlerden ana arı satın alabilirsiniz. Bu şekilde almış olduğunuz ana arıları genel olarak 3 yıla kadar yumurtlar ama teknik arıcılıkta ise her yıl ana arıyı değiştirmek gerekir. O yüzden bir yılda değiştirmezsenizde en az 2 yılda bir yeni analar ile eski ana arıları değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Etiketler: ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz