Karakovan Süzme Balı

Karakovan Süzme Balı Arılar karakovan balı diye tabir ettiğimiz balı, kovanların içine kendi peteğini inşa ediyor. Bu nedenle, ayrı bir lezzete ve şifaya sahip bu balın hem kendisi hem de peteği değer kazanıyor.

Karakovan, ince uzun bir silindir görünümünde hazırlanıyor. Silindirin arka ucu bazı bölgelerde açık bazılarında kapalı tutuluyor. Ön ucuna ise arıların girip çıkabileceği bir kapak yerleştiriliyor. Bal üretimi süresince bu kapak açılmıyor ve kovanın içinin karanlık kalması sağlanıyor.

Kovanın yapımında Anadolu’da iki farklı yöntem izleniyor. Bunlardan en yaygın ve üretim için en sağlıklı olanı sepet şeklindeki kovanlar. Söğüt, kavak ve gürgen gibi ağaçlardan aynı büyüklükte sepetler örülüyor. Bu sepetler hayvan gübresi ve kerpiç benzeri karışımlarla sıvanıyorlar. Bir başka karakovan malzemesi ise kestane ve ıhlamur gibi ağaçların kütüğü. Yaşlı ağaçların gövdesinden bir bölümü alınıyor ve içi oyularak yine silindir şeklinde bir kovan hazırlanıyor. Bu kovan ise genelde iki parça halinde oluyor. Ancak kütükten yapılan kovanlar çok fazla tercih edilmiyor.

Karakovanın en yaygın ve aynı zamanda en orijinal şekli olan sepet balı Anadolu’nun birçok bölgesinde üretilmeye devam ediyor. Özellikle kekik ve geven türlerince çok zengin olan bölgelerde dizi dizi sepetlerle karşılaşmak zor değil. Bozkırlar ve yüksek dağ çayırları bu balın üretimi için en uygun alanlar.

KARAKOVAN SÜZME BALI : Böyle Bir Bal Ürütmek İmkansızdır!!! Çünkü karakovan balı arasında bal mumu olmadığı için süzme makinesine konulduğu zaman paramparça olur ve hepsi makinenin içine dolar petekleri süzmesinde ayırmak bir hayli zor olur. Bunu yapabilecek olan varsa bilin ki orda bir sahtekarlık vardır. Kesinlikle size karakovan balı diye süzme bal gönderiyorlarsa o yüzde yüz sahte üründür. Bunun her türlü garantisini vermekteyiz. Öyle bir ürün satılması imkansızdır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

 1. Salih dedi ki:

  bir yerde izmirde karakovan süzme balı satıyorlardı
  ben karakovan balının süzmesi olmaz dedim
  dediler ki karakovan balını tartarken ayırırken akan ballara süzme diyoruz dediler
  karakovan süzmesi diye sattığımız ballar bu ballar dediler
  böyle birşey olabilir mi

Yorum Yaz