Karakovan Balı

Karakovan Balı
satılık arı

Gerçek bir karakovan balını ancak dağlarda arının kendi haliyle gidip bir çürük ağaçın içine girmesiyle ve ordan almış olduğunuz baldır. Yöremize ait olan bir yerde Çukurcaalan köyü merası içerisinde olan fındığın yanı dediğimiz evreyatağan mevkiisinde çürük bir gürgen ağaçına giren arı oğulu. Normal bir arı sahibi olan bir kişi arılığında arılarının oğul zamanı takip etmezse bu arı oğulları kovandan çıkar biraz arılığın yanında durar daha sonra arı oğulu kendine barınak  bir yer bulmak için dağlara doğru gider buralarda bir ağaç kovuğuna veya bir kaya içine girer. Karadeniz bölgesi olunca orman bir alan olduğu için büyük ihtimal ağaç kovuğuna girer. Bu şekilde arılıktan kaçan oğullar dağdaki ağaç kovuğuna girerler. Burda bu arı oğulu  tamamen kendi çabalarıyla bal yapar.
İşte karakovan balı buradan alınan baldır. Bunun değerini bilen bir kişi için bu balın değeri biçilemez. Çünkü bu arı dağa gidiyor ve genelde yerleşim yeri olmaya uzak yerlerde hiç bir katkı maddesi olmadan kendi gıdasını hazırlıyor. Bin derde deva dedikleri söz, belkide böyle nadir bulunan ürünler için söylenmiş olmalı. İşte buralardan aldığımız balları genelde hastalık gibi durumlarla karşı karşıya kalmış müşterilerimize veriyoruz.
Arıyı ve balı alırken sizinle paylaşmak için çektiğimiz resimlere bakabalilirsiniz.Aşağıdaki yazılarda karakovan balı ile ilgili yazılardır onlarıda okumanızı tavsiye ederim.
http://www.asyabal.com/ari-urunlerimiz.html
http://www.asyabal.com/sinop-karakovan-bali.html
http://www.asyabal.com/karakovan-bali-2.html
http://www.asyabal.com/ari-avciligi.htm

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. kemal dedi ki:

  Peki koca ağac sadece bu arıyı almak içinmi kesildi?

 2. admin dedi ki:

  Merhaba,
  İlk olarak arıyı almak için kesildi. Ama o arıyı almasan kışın büyük ihtimal o arılar orda ölürdü. Ağaç kesildi sonbaharda köylüler onu odun yapacaklar. Eğer o ağaç kesilmeseydi yanındaki başka bir ağaç odun için kesilecekti. Ama şuda var bu kesilen ağaçların hepsini içinde kovuk var ve ağaç genelde çürük oluyor. Zamanla kendi kendine yıkılıyorlar.
  Görüşmek üzere.

 3. kemal dedi ki:

  Çok gereksiz bir davranış…Ben zannetmiyorum o ağaçın işe yaramaz bir ağaç olduğunu… şahsen ben kınadım …

  saygılar.

 4. admin dedi ki:

  Ama o arıyıda düşünmek lazım. Kışın zavallı arı açlık ve soğuktan ölecekti o kadar binlerce arı göz göre göre ölüme terketmiş olmayacak mıyız? Bu şekilde arıyı kurtarmış olduk ve bizimde bir arımız oldu fena mı? Bir ağaçın için kovuk olmayınca o arı onun içine giremez. Orman bakanlığının ağaç kesimi yaptırırken bütün içi kovuk ağaçları kestiriyor. Düşüncenizede saygı duyorum. Herkesin olaya bakışı farklı, iyi günler.

 5. alper dedi ki:

  kemal bey bende sizi kınıyorum çok fazla hemde arılar zaten azalıyor git gide ağaçtan çok bişey yok 10 arı ıcın 1 ağaç bile feda ederim ben kaldiki orda ufak bı koloni var senın agaç sevgin yuzunden ben balsiz kalamam kusura bakma.
  bal şifadır.

  saygılar..

Yorum Yaz