İşci Arılar

İşci Arılar
satılık arı

 

 

             Kovanda en kalabalık ve en küçük olan arılardır. Bir kovanda ailenin kavvetine göre 10 bin, 100 bin tane bulunur. İğnesi vardır. İnsanı sokan bu arılardır. Ana arının petekteki küçük gözlere bıraktığı yumurtalardan tavuk civcivi gibi 21 günde çıkar.

 

 

        Kovandaki en mühim işleri gören ve bal yapan bu arılardır. Petek gözünden çıkarak doğan işçi arılar sırasıyla şu işleri yaparlar:

 

 

 

 

         Evvela kendilerinden sonra çıkacak olan yavruları beslerler. Ana arıyı besler ve yumurtlamasını temin ederler. Petekleri temizlerler, mum çıkarıp petek yaparlar, daha sonrada kovanı havalandırırlar ve uçma deliği arkasında muhafızlık yaparlar.

 

 

          Bu işler kovanının içindeki işlerdir. 15-20 gün sürer. Bundan sonra kovanın dışına çıkarak, su, çiçek tozu ve bal özü taşırlar. Kovanın dışındaki bu işleride 20-25 gün sürer. Ve böylece doğruklarından 40-45 gün sonra ölürler.

 

Arıların bu kadar kısa zamanda ölmelerinin sebebi mütemaadiyen çalışmalarıdır. Kışa girince arılar dışarıda çalışmayıp içerde uyuşuk kaldıklarından bahara kadar 5-6 ay yaşarlar.

 

 

Etiketler: , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz