İşçi Arı

İşçi Arı
satılık arı

İşçi arı, ana arının petek gözüne yumurta atmasından toplam 21 gün sonra dışarı çakmaya başlar ve kovanda yapılması gereken işlerden başlayıp dışarıdaki işlere kadar hepsini sıra ile yapmaktadır.

İlk olarak kovan temizleme, kovan önünde bekçilik ve kovan içerisinde bulunan havayı havanlandırma işlerini 3 gün gibi bir sürede geçekleştirir. Mum salgılama, petek örme, nektar olgunlaştırma, polen ve nektar depolama işlemlerini yapması ise 5 gün gibi bir zamanını almaktadır. Arı sütü salgılayarak genç larvaları ve ana arıyı besleme süresi ise 7 gündür.

İlkbaharla sonbahar arısındaki aktif dönemde ömürleri yaklaşık 42 gün olan işçi arılar birinci 21 günde kovan içinde iç hizmet arısı olarak; temizlik, yavrunun ve ana arının beslenmesi, arı sütü salgılama, balın olgunlaştırılması, mum salgılayarak petek örme ve kovan girişinde bekçilik gibi görevleri üstlenirler. Çıkıştan sonraki ikinci 21 günde ise dış hizmet arısı olarak; nektar (bal özü), salgı, polen, su ve propolis toplarlar. Buradan çıkarılacak birinci sonuç işçi arılardaki görevin “yaşa” göre programlandığıdır.

Pratik anlamda ikinci ve önemli sonuç ise ana arı ve arı sütü üretiminde genç işçi arılara ihtiyaç duyulurken bal ve polen üretiminde dış hizmet arısı olarak görev yapan daha yaşlı işçi arılara ihtiyaç duyulduğudur. Ancak kolonideki tüm işlerin eksiksiz yapılabilmesi bakımından kolonide aynı anda ve belli bir denge içinde, hem kovan içi hizmetle görevli genç hem de kovan dışı hizmetle görevli yaşlı işçi arılara ihtiyaç duyulur.

Etiketler:

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz