İnsanı Sokan Hangi Arılardır?

İnsanı Sokan Hangi Arılardır?
satılık arı

 

           Erkek arıların iğnesi yoktur. Sinek gibi yakalanabilir.  Ana arının iğnesi vardır. Fakat yaradılışı itibariyle insanı sokmak için değildir. Ana arılar iğnelerini yalnız kovandanki hükümranlıklarını halel getirecek olan diğer ana arılara karşı kullanırlar. İnsanı sokmazlar. Ele alırken heyecanlanılmamalıdır.

 

 

         

 

          İşçi arıların iğnesi vardır ve inasnı sokan arılar bunlardır. İğnesinin ucu balık oltası veya denizci çapası gibi kıvrıktır. Dip kısmıda bağırsağı ile bitişik olduğundan insanı sokan arı öğnesini soktuğu yerden çıkaramadığından bağırsağı koparak ölür.

 

 

 

           İşçi arılar fazla rahatsız edilmez, kovanları gürültü patırtı ile soğuk, serin ve rüzgarlı havalarda açılmaz ve çevrenizde uçuşurken el ele şap şup vurulmaz ve nahoş kokularla yanına gidilmezse insanı pek sokmaz. Türkiyede arılar çok münistir. Yalnız göneyde kıbrıs arıları ile akrabalığı olarlar hırçındır.

 

 

 

                Arıcılıkta ve arılarla uğraşı dışında insanı sokan bu bal arılar değil, daha ince ve sarı renkli olan et tatlılara gelen, yaban arılarıdır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz