Güve Kurdu

Güve Kurdu
satılık arı

gc3bcvekurtlupetekKovanlarımıza en çok musallat olarak, büyük tahribat yapan en önemli zararlıdır. Kanatları gümüşi renkte olan ufak kelebekler kovanlarımıza girerekboş petek gözü,dip tahtasındak ipislik ve kovan çatlaklarına yumurtalarını bırakırlar. Temmuz ayında zayfı kovanları açtığımızda arka boş kısımda görülen ve akşamları kovan önünde uçuştuklarına tesadüf edilen gümüşü kanatlı kelebekler güve kelebekleridir.

İşte bu kelebeklerinin bıraktığı yumurtalardan çıkan kurtlar karınlarını doyurmak için azotlu maddeler, aramak üzere perteklere geçer ve orada galeriler açarak peteklerin bozulması ve rasladığı yavru kurtlarının ölmesine sebep olurlar. Arıları güve kurtlarından kurtarmak için hemen hemen hiç bir ilaç yoktur. Güveleri telef için kovanlardan kullanılan ilaçlar arılarınıda ölmesinesebeb olurlar.

 

Eski arıcılar çam sakızı, tezek, kuru nane dumanı vemek, sirke püskütrmek suretiyle güveleri miha ettiklerini zannetmeleri doğru değildir. Bu şekilde ancak bir kaç yaşlı güve kurdu peteğin dibine düşer ve bir gelberi ile temizlenir isede kovan tamamıyla güveden kurtarılmış olmaz.

Arıların güveden kurtarmak için yapılacak tek şiy, kovanı temiz arı ailesini kuvvetli bulundurmak ve kovanda arıların işgal etmediği boş petek bulundurmamaktır. Bu ancak fenni kovanlar ile çalışmak ile sağlanır.

dscf4045Kovan dip tahtasının sık sık temizlenmesi, kovan uçma deliğininin arıların kuvvetiyle orantılı olarak daraltılıp genişletilmesi, baharın ilave edilecek olan kabartılmış peteklerin kışın iyi muhafaza edilmiş bulunması da arıları güve zararından korumak için dikkat edilmesi gerekli işlerdendir.

Peteklerdeki güvenin yumurtası, kurdu ve kelebeği, buz dolabında 36-38 saat bırakılısa hepsi ölür. Güve kurtlu çerçeveler, kuvvetli arı ailelerinin arasına komulursa, arılar 24 saat içinde temizleyebilirler. 10 derecenin altında saklanan petekler, dışarıda bile saklansa güve yaşayamaz.

Etiketler: , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 12 yorum yapıldı:

 1. murat dedi ki:

  ne yapmam lazım bir petek söndü bir petekte ramkaların üstünde kurt gördüm temizlemek nasıl olur

 2. admin dedi ki:

  ne yapmam lazım bir petek söndü bir petekte ramkaların üstünde kurt gördüm temizlemek nasıl olur

  Güve kurdu temizlenmesi için en iyi yol kovanlarınızın güçlü olması çok önemli. Bu aşamadan sonra yapılacak iş güve kurdu için veterineler tarafından satılan toz şeklinde ilaç var bunu petekler üzerine seperek bir çözüm yolu olabilir.
  Yada petekleri değiştirin yeni ballı ve temel petekli çerçeveler takın ve kovanınızıda değiştirin.

 3. Nur Ali dedi ki:

  güve kurdu için tavsiye ettiğiniz ilaç veya yapım nedir ?

 4. ercan dedi ki:

  iyi gunler ben arıcılık yapıyorum .biz genelde balı kutulara koyarız kutularda genelde guvelen me oluyo onu nasıl engelye bilirim

 5. mahmut dedi ki:

  bal satışı yapıyorum çerçevelerimde güve kurdu oluştu buzdolabına çerçevesiyle mi koycaz

 6. ahmet dedi ki:

  çıta bal aldım sırsız yarı dolu gözenklerin çoğunda yuvarlak beyaz birazda birbirine tutunmuş birşeyler var irili ufaklı nedir acaba yiyemedim

 7. barış dedi ki:

  Satmis oldugumuz petek balinda kurtlanma olmus nedenini bilmiyorum bal kutu icindeydi yardimci olursaniz sevinirim

 8. Hatice gök dedi ki:

  Kargoyla Hizan dan bal sipariş ettik. Geldikten 1 ay sonra kutuyu açtığımızda iri bir kurt gördük

 9. admin dedi ki:

  Hatice hanım, balı aldığınız arıcıya şu soruyu sorarsanız o şekilde kurt olması normaldir. Balda polen var mıydı diye? Polenli bal doğal olarak kurtlanır.

 10. Emine tufan dedi ki:

  Bal aldık yaklaşık 1 ay sonra kurtlandı bu bal yenir mi çöpe mi gider balda polenler var peteği bal

 11. ahmet dedi ki:

  Bir aricidan petek bal aldım içinde bir kactane kurt vardı ne yapacağım bilemedim.insanlarda hiç ahlak kalmamış bunu nasıl satıyor nasıl yiyeceksin o parayı valla bravo

 12. Hakan saday dedi ki:

  Petekli bal guvelenmis yesek zarari olurmu

Yorum Yaz