Gerçek (Hakiki) Balı Anlamanın İpuçları

Gerçek (Hakiki) Balı Anlamanın İpuçları
satılık arı

bal2Balın gerçek bir vitamin deposu olduğuna şüphe yok. Lakin “Gerçek balı bulmak kolay değil” diyorsanız işte sizlere gerçek balı tanımanın ipuçları: Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Halit Kukula, bir süre buzdolabında bekletilen balın sahte olup olmadığının anlaşılabileceğini söyledi.

Kukula, yaptığı açıklamada, hiçbir katkı maddesi içermeyen, tamamen polenlerden üretilen balın maliyetinin yüksek olduğunu belirterek, gerçek balın ucuz satılmasının mümkün olmadığını savundu.

Piyasaya sürülen sahte ballar yüzünden arıcılığa emek veren insanların mağdur edildiklerini ifade eden Kukula, ”merdiven altı üretim emeğimizi boşa çıkarıyor. Şimdi arıcı arkadaşlarımız yüksek rakımlı, floranın zengin olduğu yerlere çıkarak üç ay boyunca hakiki bal üretmek için zor doğa şartlarına katlanacaklar, ancak sahte ballar bizim bu emeğimizin karşılığını almamazın önüne geçecek” diye konuştu. Kukula, şöyle devam etti:

”Bugün balda her türlü sahtekarlık yapılıyor. İnsanlarımızın sağlığı ile oynanıyor. ‘Balda şeker var’ deniliyor bazen. Keşke şeker olsa ama merdiven altı üreticiler genetiğiyle oynanmış mısırın sapından üretikleri şekerle bal yapıyorlar. Toz şeker kullanmıyorlar. Vatandaşlarımız bilinçli olmak zorunda. Sahte bal almaktansa sağlıklarını korumak için reçel alsınlar daha iyi.”

”BAL BUZDOLABINDA ŞEKERLENİYORSA GERÇEKTİR”

Balın hakiki olup olmadığını anlamak için içine kurşun kalem batırmaktan, akıtmaya kadar pek çok yöntem kullanıldığını, ancak bunların hiçbirinin gerçek balı ayırt etmede yeterli olmayacağını belirten Kukula, bir balın hakiki mi sahte mi olup olmadığının balı bir süre dolapta bekleterek anlaşılabileceğini söyledi.

Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterdiğini anlatan Kukula, ”aslında bal buzdolabına konulmaz, güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında saklanması gerekir. Balın gerçek olup olmadığını anlamak için buzdolabına konulabilir. Buzdolabına konulan balda renk değişimi olabilir” dedi.

Kukula, markasız bal satılmasının yasak olduğuna işaret ederek, vatandaşların diğer gıda maddelerinde olduğu gibi bal alırken de son derece titiz davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

AA-Haber7

Etiketler: , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 12 yorum yapıldı:

 1. aliihsan dedi ki:

  tamam ama balın gerçek olup olmadığını, anlamak için 1 ay bekleme işi uygun düşmemiş kim bekleyecek,kim bekletecek ölme eşşeğim ölme 🙂
  bizim evde haftada 1 kilo bal gidiyor, bimden alıyorum markası balkaşık tadı aroması fena değil ama şüpheleniyorum neden bu kadar ucuz diye, aydınlatıcı bilgi verebilirmisin.

 2. aliihsan dedi ki:

  hocam ne zaman yardımcı olacaksınız, balın gerçek olup olmadığı konusunda bilgileri yukarda da bahsettiğim gibi 1 ay bekletme tekniği mümkün ve kullanışlı değil, balkaşık bala devam mı yok sa

 3. ALİ FUAT SÜRÜCÜ dedi ki:

  SEZEN GIDA YANİ ANAVARZA BALIN KAVANOZLAR İÇİNDEKİ MARKETLERDEKİ FİATLARI 20 TL ÜZERİNDE AYNI KAVANOZDAKİ BALKAŞIK BAL SEZEN GIDA TARAFINDAN DOLUM YAPILIYOR BİM MARKETLERE 9 İLA 10 TL ARASINDA FARK VAR NEDEN VATANDAŞA YOKSA SAHTE BALMI YEDİRİLİYOR

 4. ALİ FUAT SÜRÜCÜ dedi ki:

  SEZEN GIDA ANVARZA BALIN SAİPLERİ AYNI ŞAHIS SEZEN GIDA BALKAŞIK BALI BİM ADINA ÜRETMEKTE ANAVARZA BAL İLE BAL KAŞIK BAL ARASINDAKİ AYNI GRAMAŞ DAKİ BALLARIN ARASINDAKİ FİAT FARKLARI ÇOK VAZLA İNSANIN AKLINA FRLI ŞEYLER GELMEKTE BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ

 5. mehmet demirel dedi ki:

  bim de satılan balkaşık firmasını Alo 174 hattına şikayet etttim. bakalım inelenecek sonucu ne çıkcak merak ediyorum. belkide gerçek baldır bilmiyorum ama gerçekse üreticiyi ve satıcıyı tebrik etmek lazım. sonuçları bekliyorum. bu işin takipçisiyim arkadaşlar. Alo 174 hattını herkeze tavsiye ediyorum. bakanlık işi çok iyi takip altına almış.

 6. ibrahim halil dedi ki:

  selamun aleykum kardeşler ben bal çok seviyorum gerçek bal fiyatı ne kadar özelliği nasıl bir bal olduğunu merak etmekteyim bir kavanoz bal ne kadara hakiki ama bunları merak etmekteyim cevap bekliyorum.

 7. arnavut dedi ki:

  BEN BİMDEN BALKAŞIK BALINI DEVAMLI ALIRIM GAYET İYİDİR BİME TÜM SATTIĞI ÜRÜNLERDE GÜVENİRİM SEÇİCİ OLDUĞUNU BİLİYORUM.AMA BAL HAKKINDA BİRAZ DAHA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İSTERİM DOĞRUSU.

 8. rodi rodin dedi ki:

  Arkadaşlar Balkaşık balını nereden alıyorsunuz ve kimi kime şikayet ediyorsunuz.Bilmez misiniz Bim kimin?Bal yerine mısır şurubu koysalar kavanoza kimse birşey yapamaz…

 9. buyukadam dedi ki:

  “Balkaşık” konusu -sahte ise- bu işin zirvesini teşkil edebilir. Ben de şüpheleniyorum. Şayet sahte çıkarsa, bu, “Çinliler bile bu işe hiç girişmesin” anlamına gelir. Yani öylesine başarılı (!)

 10. zeynep dedi ki:

  ilaç denilebilecek bir karışım tarifi aldım ve bal bunun içinde malum ki çok önemli yer tutuyor. bulmanın zor olduğu ve has olanın da pahalı olduğu bal hakkında yeterince bilgi sahibi değilim. Şikayet edilen balın sonucu geldi mi acaba? yoksa ilaç yapayım derken kendimi şeker komasına sokmak istemem açıkcası.

 11. nebi dedi ki:

  arkadaşlar üreticiden alsanız o fiyata alamazsınız. kaldı ki birde hakiki bal yiyelim diyorsunuz… ne demişler parayı veren düdüğü çalar… üretici bile balın kilosunu toptan 15-16 liraya veriyor. ona da arısını geliştirmek için kışın verdiği 1- 2 kilo şekeri bahane edip yok vay efendim sen sahte üretiyorsun yok vay efendim bu balda şeker var deniyor. arı acından ölse kimsenin ruhu duymaz. arı gelişmezse koloni bal mevsiminde bal vermez güçsüz düşerse ve o göze batıyor glikoz şurubu göze batmıyor… hem kimi kime şikayet edeceksiniz çıracının şahidi bozacı olur..

 12. mücahit dedi ki:

  bende bimden alıyorum balı çokta beğendim hakiki bal diyemeyiz ama sahtede deil fiyatına eşdeğerdir kalitesi bi arkadaşım hakkariden hakiki bal getirmişti aradımm piyasada yoktu çünkü katkı maddesi konulduktan sonra hakiki olmaz kalite ararsın sadece hakiki bal direk kovandan çıkarılandırr..

Yorum Yaz