Bir Arılı Modern Kovan Kaç Kilo Bal Verir?

Bir Arılı Modern Kovan Kaç Kilo Bal Verir?
satılık arı

       Çerçeveli kovanlardaki bir arı ailesi kolonisinin bir senede verdiği bal miktarı mevsimin gidişi ve kaovanların ortalaması olarak  20-30 kilodur.  Gezginci arıcılık yapanların ortalaması 40-50 kilodan aşağı düşmez.

         İyi derecede Teknik Arıcılık bilgisine sahip olan deneyimli arıcılar 50-60 kilo ve hatta bazı müsait gecen senelerde, iyi bir bakım ve baslama ile 80-100 kilo bal alınabilir.

        Çerçevesiz tahta, sepet, sandık, oyma kütük ve topraktan yapılmış tesbti küp gibi teknik müdahale yapılamayan ilkel kovanlardan alınan bal ortalaması ise 5-6 kilodur.

İyi bir bakım ve beslenme ve oğul verimini frenlemek suretiyle bu kovanlardan da 10-15  ve hatta 20 kilo bal alabiliriz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 6 yorum yapıldı:

 1. EDA dedi ki:

  ççook tşk ederim mat.ödevine lazımdı şükür bu siteyi buldum çok tşk ederim allah bu siteyi yapanın tuttuğu altın olsun inşallah :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

 2. emin dedi ki:

  eda matematik öğretmenin arı yetiştiriciliğine başlayacak herhalde. sana bu soruyu sorması için 1 kovanda kaç arı vardır, bir arı 1 günde ne kadar bal yapar gibi rakamları vermesi lazımdı, ondan sonra sana bir kovan arının ne kadar bal yaptığını sorması lazımdı. soruyu böyle sormayıpta, bir kovan arının ne kadar bal yaptığını direk doruyorsa kesin hocanız arıcılığa başlıyacak demektir. kesin sınıftaki başka arkadaşlarınada bir kovan arı kaç para diye sorular sormuş olabilir. sen bu yazıyı mayıs 2011 de yazdığına göre hocanız şimdi arıcılığa başlamış olması lazım. inşallah m.e.bakanlığının atayacağı yeni öğretmende 1 koyun yıllık ne kadar kuzu yapar, yada bir kuzu ne kadar yem yer gibi sorular sormaz 🙂 🙂 🙂

 3. caner dedi ki:

  bu siteyi iyiki buldum hoca bana burdan 100 verir

 4. Levent dedi ki:

  Hocalarınızın sorularıda tuhafmış. Neyse, şu küçücük bedenlerle yaptıklarına bakın arıların. Harikalar tek kelimeyle…

 5. Sohbet dedi ki:

  Ari ogul vermezsse bala calisir dogru, ama ogulu keserseniz parazit skinti yaratmazmi bir sonraki gelecek olan genlere…

 6. Atahan Duran dedi ki:

  Yalnız o mat. Matematik değil, üniversite bölüm hocalarının verdiği Materyal in kısaltılması olan mat. 🙂 Yani okuduğu bölümde arı yetiştiriciliğine ait bi sunum verilir. Ve bunların bir araya toplanılmasına materyal denir. Siz konuyu yanlış anlamışsınız 🙂

Yorum Yaz