Balın Şekerlenmesi

Balın Şekerlenmesi
satılık arı

Şekerleşmiş balBir çok kişi balın şekerleşmesi ile ilgili yorumlar yazıp bununla ilgili bilgiler istiyorlardı. Bir türlü müsait olup yazamamıştım. Umarım cevap isteyen arkadaşlarıma yeterli olur diye düşünüyorum. Yine de düşüncelerinizi bizden eksik etmeyin. 

Balın şekerlenmesi, balın bozulması demek değildir. Bal içindeki dekstroz şekerinin kristalleşmesi sonunda meydana gelen bu hal, bir çok insanın hoşuna gider ve şekerlenmiş bal severek yenilir. Bal içindeki şekerli maddenin dekstroz oranı bakımından doymuş hale gelmesi ve dekstroz moleküllerinin kristal durumuna geçmesi “şekerlenme olayı” olarak kabul edilmektedir. Önce krem gibi bir manzara alan bal, daha sonra kristallerin büyümesi ve yoğunlaşması ile belirli şekilde şekerlenmiş olur. Bu durumdaki bal hafifçe ısıtılırsa şekerlenme olayı ortadan kalkar ve bal normal hale döner. Böylece diyebiliriz ki, şekerlenmiş bal asla bozulmuş sayılmaz. Zira bu balın kimyasal yapısında bir değişiklik olmamıştır.Soğuk mevsimin yaklaşmasıyla birlikte hemen hemen bütün ballarda bir şekerlenme hali görülür. Granülasyona uğramış ballar ham şeker veya ince sofra tuzu görünüşündedirler. Petek balları, süzme ballara nazaran daha az ve daha geç şekerleşirler. Şekerleşme üzerine soğuk havaların etkisi vardır ve çeşitli ballarda şekerleşme eğilimi birbirinden farklıdır. Sıcak havada bile şekerleşen ballar vardır. Bazı ballar petekten ayrıldıktan bir ay sonra şekerleştiği halde, başka bazı ballar iki yıl şekerleşmeden saklanabilmektedir. 

Ayçiçek ve çam balı birkaç ay içinde şekerleştiği halde tupelo balı senelerce şekerleşmeden kalabilmektedir. Çünkü pamuk, dekstrozca zengin olduğu halde, tupelo balı, levüloz bakımından zengindir. İyi olgunlaşmış seksiyon balları uzun süre şekerleşmeden kalır ve ilk durumlarını korurlar. Fakat uzunca bir süre bekletilirse ve biraz da soğukta saklanırsa, gözlerde küçük parçalar halinde şekerleşme başlayabilir. Zamanla bu ilerler ve öyle bir an gelir ki, bal ile bal mumu birleşmiş tek madde halini alır. Böyle bir balı da gelmek hiç de sağlıklı bir durum değildir.Yeni yapılmış beyaz petek gözlerine konan ballar daha az ve daha geç şekerleşir. Eskiden kullanılmış, balı süzerek tekrar kovana konmuş ve rengi kararmış petek gözlerindeki ballar daha çabuk şekerleşirler. Eski peteklerde, geçen yıllardan süzülmüş balların artıkları kristalleşmiş olduğundan, bu kristkaller yeni balın da kristalleşmesini hızlandırır. Yani bir çeşit kirstalleşme için maya rolünü oynar. Balları süzüldükten sonra çerçeveler ıslak halde saklanırsa yeni mevsim balında kristalleşme olayı hızlanır. Bu çerçevelerin petekleri arılar tarafından temizlenmiş olsa bile yine gözlerde yeteri kadar kristal kalmıştır. Bu kristaller çok küçüktür. Bunlar gözlere konan yeni balın da kristalleşmesini hızlandırırlar. Bu açıklamalar, süzme balların petek ballarından neden daha fazla ve neden daha hızlı kristalleştiklerinin sebeplerini ortaya koyama çalışıyoruz. 

Bal süzme makinesinde balları alınan ve ıslak halde saklanan çerçevelerin gözlerinde küçük kristaller oluşması ve gelecek yılın balının da bu yüzden çabuk şekerlenmesi arıcıların dikkatini çekmiştir. Bu yüzden böyle çerçevelerden gelecek yıl ilk süzülen ballar daha çabuk şekerleşmekte ve ikinci parti süzülen ballar daha az şekerleşmektedir. Böylece tecrübeli arıcılar, bal süzme mevsiminde, balı alınmış çerçevelerin gözlerinde kalan eski bal sızıntılarının arılar tarafından iyice temizlenmesi için gerekeni yapmaktadır. Teknik arıcılıkta, balın şekerleşmesi olayı bakımından, önemli bir nokta vardır. Balı süzülen çerçeveler mevsim sona ermeden, tekrar boş olarak kovana konmak suretiyle bütün bal kalıntıları arılara temizlettirilir. Fakat hiç bir zaman bu çerçeveler açıkta bırakılıp yağmacı arılara terk edilmemelidir. Şunu unutmayın ki, iyi olgunlaşmış normal sıvı bir balda ekşime görülme olasılığı, şekerleşmiş baldan daha azdır. Yani şekerleşmiş balların ekşime olasılığı daha fazladır. Karakovan balı gibi çeşitli ballarda da belli bir zaman sonra krema rengini alabilirler. Avrupa’nın bir çok ülkesinde krema balı satılmaktadır. Hakeza ülkemizde bu bal yaygınlaşmaktadır. 


...

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. seyyar tayyar dedi ki:

    Yorumlarım Neden Yayınlanmıyor 🙁 Geçen gün Bir yazıya Yorum Yaptım Ama Yayınlanmamış. Bunu Yayınlayın bari 🙁 Siteniz Çok Güzel Tebrikler

Yorum Yaz