Balın Saklanması

Balın Saklanması
satılık arı

balın saklanması 1Saf ve temiz bal, genel olarak çabuk bozulmayan ve saklanması kolay bir maddedir. Ancak, balın kapalı kutularda ve hava ile ilişkisi olmayacak şekilde saklanması gerekir. Elde edilen balların değer fiyatla satılması için bir müddet elde tutulması gerekebilir. İşte böyle durumlarda balların uygun depolarda saklanması ve bu depoların her bakınmda serin ve temiz olması gerekir. Çok sıcak, rutubetli ve kokulu yerlerde balın saklanması doğru değildir. Süzme balların cam kavanozlarda ve paslanmaz tenekelerden yapılmış özel kaplar içide saklanması ve kapaklarının hiç hava almayacak şekilde sıkıca kapanması gerekmetedir.

Balların saflığı ve kalitelerin kontrol edilebilmesi çin her memleketin besin maddeleri kontrol yönetmeliklerinde bu husuta maddeler ve açıklamalr vardır. Bu yönetmeliklerde hakiki ve tabii ballar ile yapay ballar birbiriden ayırt edilmişlerdir. Bir çok meyve sularından glikozdan ve tatlı maddelerden yapay ballar elde edilmektedir. Bunların üzerlerine isimlerinin yazılması zorunludur.

Balların piyasaya arz edilmesinde çeşitli kaplar kullanılmaktadır. Büyük teneke kutular içinde balın saklanması ve satılması daha az masraflı olur. Fakat parlka cam kavanozlarda balın saklanması, dışarıdan görülmesi, berraklığı ve tatlı renginin ayırt edilmesi bakımından her zaman tercih edilmelidir.

Etiketler: , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. AHMET İNAN dedi ki:

    Arkadaşımın elinde 12500kg kara kovan balı var bunu satmak istiyorum. analiz sonucun da şeker oranı 3,6. alıcı varsa yardımcı olur musunuz.

Yorum Yaz