Bal ve Bal Hasadı

Bal ve Bal Hasadı
satılık arı

BAL ve BAL HASADI

Bitki nektarlarının, bitkilerin canlı kısımlarının salgılarının veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yaşayan bitki emici böceklerin salgılarının bal arısı Apis mellifera tarafından toplandıktan sonra kendine özgü maddelerle birleştirerek değişikliğe uğrattığı, su içeriğini düşürdüğü ve petekte depolayarak olgunlaştırdığı doğal ürünü
Bitkilerin çiçeklerinde bulunan nektarın yani bal özünün bal arısı tarafından toplanması, vücutlarında bileşimlerinin değiştirilip, petek gözlerine depo edilmesi ve olgunlaştırılması sonucunda oluşan bal, koyu kıvamlı, tatlı bir üründür. Balın bileşimi çevre şartlarına, k
aynağına, hasat olgunluğuna, işlenmesine ve depolama şartlarına göre değişir.
Floral kaynakların çeşitliliği, balın antioksidan içeriği ile pozitif ilişkilidir. Balın yapısında bulunan şekerlerin çoğu, olgunlaştırılması sırasında arılar tarafından eklenen enzimler sonucunda ya da asit şeker reaksiyonu sonucunda oluşur. İçeriğindeki vitamin, mineraller balı basit bir şeker ve su karışımından daha değerli bir madde haline getirir.

Ağır spor yapanların ve çocukların temel besini olan balın, 1 çorba kaşığında yaklaşık 64 kalori bulunur. Kalbi uyarır ve güçlendirir. Solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi edici özelliğinden faydalanılır. Kısacası bal ilaç gibidir.
Balın ham maddesi olan nektar, bal çiği tarlacı arılar tarafından bal keselerinde kovana taşınır. Hammadde salgı ile karıştırılır. Sıcaklık, arının yaşı, ırkı, koloninin gücü, getirilen hammadde geçiş hızını etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Arılar Nektarı bala çevirirken basit şekerlere dönüştürür ve suyunu uçurur. Olgunlaşma denilen bu işlemin süresi koloninin gücüne ve bal için getirilen ham maddeye bağlıdır.
Son olgunlaştırma işlemi, balın ilk göze konduğu andaki nem miktarı, petek gözün doluluk durumu kovandaki havalandırmaya, ısıya ve ortamın nemine bağlı olarak 1–3 hafta alır, olgun balda su oranı %18 in altına inmiştir.

Etiketler: ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz