Bal Üretip, Bilimsel Çalışma Yapıyor

Bal Üretip, Bilimsel Çalışma Yapıyor
satılık arı

bal üretimiOMÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arı yetiştiriciliği çalışmaları kapsamında eğitim amaçlı bal üretimi yaptıklarını söyledi.

Bu yıl fakülteye ait kovanlardan yaklaşık bin kilogram “çiçek balı” elde edildiğini, “kestane balı” sağım işlemlerinin ise sürdüğünü dile getiren Güler, ”Bu yıl hava şartlarındaki düzensizliklerden dolayı bal üretimi yeterli olmadı. Önceki yıllarda Sivas, Gümüşhane ve Erzurum yaylalarına kovanlarımızı gönderiyorduk. Bu yıl hava şartlarından dolayı bu yörelere gidemedik. Kovanlarımız Samsun’un bol çiçekli yaylalarında konakladı”dedi.

Mevsim şartlarının son iki yıl kurak hava oluşturduğunu, buna karşın doğal bal üretiminden vazgeçmediklerini vurgulayan Güler, “Kesinlikle arılara tatlandırıcı vermedik. Verseydik elde ettiğimiz balın iki üç katı verim alırdık. Bizim ürettiğimiz bal, tamamen doğal, birinci sınıf baldır” diye konuştu.

Bal üretiminde fakültenin araştırma görevlileri ile öğrencilerinin görev aldığını belirten Güler, “Eğitimin bir parçası olarak öğrencilere arıcılık dersi verirken bu eğitimin devamı olarak da bal üretimi yapıyor, geliriyle bilimsel araştırmalara kaynak oluşturuyoruz. Herhangi bir ticari kaygı güderek bal üretimi yapmıyoruz. Kaliteye ve bilimselliğe önem veriyoruz” dedi.

Kovanları konuşlandırdıkları bölgelerin yakınında hiçbir sanayi kuruluşu veya tesisin bulunmamasına özen gösterdiklerini vurgulayan Güler, kovanların tamamen doğal, çiçeğin bol ve kirliliğin olmadığı ortamlarda bulunduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Güler, Bal üretimiyle daha sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağladıklarını sözlerine ekledi.


Etiketler: , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz