Bal Sahtekarlığı

Bal SahtekarlığıBilindiği üzere son zamanlardaki bal reklamlarından artık neredeyse tiksindik. Bu durum ilk başta arıcı ve bal satanlar için iyiye işaret olsa da sonuç itibari ile gerçek üretici ve tüketici kötü yaralamaktadır. Çünkü tüketici gerçek bal diye öve öve özellikleri bitirilemeyen baldan sipariş veriyor ve karşısına ummadığı bir bal çıkınca şok oluyor. Doğal olarak da tüketici baldan tiksinmiş oluyor. Gerçek üretici olan arıcı bundan nasibini alıyor. Aşağıdaki haberi okuyunca ve videoyu da izlediğinizde konuyu daha iyi anlamış olacaksınız.

A Haber’de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programı sofralarımızdan eksik etmediğimiz bal ile ilgili şok bir gerçeği ortaya çıkardı.

Deşifre ekibi artan bal reklamlarının ardından piyasadaki ballar üzerinde analizler yaptırdı. Testleri gerçekleştiren TURKLAB Genel Sekreteri Dr. Can Demir şok edici sonuçları canlı yayında paylaştı ve analiz edilen balların yüzde kırkında şeker ve glikoz gibi katkı maddeleri tespit edildiğini söyledi.

Programa konuk olan, Tarım Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak ise bal reklamı yapan bazı firmaların tüketiciyi yanılttığına dikkat çekti. Kavak 2012 yılı içinde tüm gıda gruplarında sahtecilik yapanların adlarının açıklanacağını da vurguladı.

KONU İLGİLİ KANAL DA ÇIKAN HABER:
[face]http://video.l3.fbcdn.net/cfs-l3-ash4/443155/451/193407417434602_46242.mp4[/face]

Etiketler: , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz