Bal Reklamları Tüketiciyi Kandırıyor

Bal Reklamları Tüketiciyi Kandırıyor

bal reklamları 2Değerli ziyaretçilerimiz son zamanlarda çıkan bal reklamları bir çok tüketiciyi canından bezdirdiği gibi arıcılarda canında bezdi. Çünkü kaliteli bal üreten arıcılar ciddi anlamda mağdur oluyor. Bal işi tamamen güven üzerine kurulu bir üründür.

Son yıllarda televizyonlardaki sahte bal reklamlarının sektöre maalesef büyük darbe indirdi. Piyasada kilosu 5 ile 10 lira arası satılan ballar var. Bu balların kaliteli ve nitelikli olmasını beklemek mümkün değil. Üretilen hakiki bir balın maliyeti kilo bazında 100 liradır.

Bilinçsiz tüketici televizyonda görmüş olduğu reklamlardan etkilenerek çünkü reklamlar görsellik olarak insanlara sunulduğu için kandırılma durumu çok yüksek ve ağzı iyi olanda laf yaptığı zaman tüketici kanıp bu ürünleri alıyor. Almış olduğu bu ürünlerde gerçek dışı olduğu görünce şaşırıp çöpe atıyor ve daha sonra baldan ve bal üreten insanlardan soğuyor.

Örneğin, aynı kişi 5 televizyon kanalı satın almış. Biz sahte olan bir markayı deşifre ediyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerekli denetimi yapıyor, sahte ürünün satışını yasaklıyor. Aynı kişiler yeni bir marka ile bu sefer bir başka kanalda boy gösteriyor. Maalesef buna alet olan çok sayıda ünlü de var. Yayınlarda tüketici aldatıldığından burada RTÜK’e görev düşüyor.

En son söz olarak siz bir tüketici olarak bu yazıyı okuyorsanız muhakkak tanıdığınız ve bildiğiniz kişilerden bal alın. Bizden de bal almayın ama gerçek üreticiden bal alınız lütfen. Sağlıcakla kalın…

Etiketler: , , , ,

Karniyol Ana Arı

Yorum Yaz