Bal Mevsimi Çalışmaları

Bal Mevsimi Çalışmaları
satılık arı

Bal Mevsimi ÇalışmalarıBal mevsiminde, koloninin bulunduğu yörelere göre, nektar akımının en bol olduğu dönemlerden önce ergin arı mevcudunun en üst düzeye çıkarılması gerekmektedir. Bunun için kolonilerin ana nektar akımına hazırlanması gerekmektedir.

Kolonilerin Ana Nektar Akımına Hazırlanması:

Arıcılık, tanımında da belirtildiği gibi bir sanat veya bir beceri işidir. Arıcılar çok dinamik bir yapıya sahip olan kolonilerini, bölgenin flora durumuna göre ve kendi amaçları doğrultusunda kullanma ve yönetme sanatını iyi öğrenmelidirler. Dünyanın neresinde olunursa olunsun bütün arıcıların ortak bazı yönler ivardır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Arıcılar bulundukları bölgelerde ana nektar akımı zamanını belirlemelidirler.
  • Ana nektar akımından yararlanabilmek için bu dönemde koloni populasyonunu en üst  düzeye getirebilmelidirler.
  • Ana nektar akımından sonra kolonilerin bakımını yapmaldırlar.

Ana nektar akımının zamanı bölgelere göre değişir. Genellikle kara iklimi olan bölgelerde ana nektar akımın 3-4 hafta sürer. Ilıman iklim bölgelerinde ise ana nektar akımından sonra özellikle yağmurlu geçen yıllarda her yağmurdan sonra çiçeklenme birkaç hafta daha devam eder. Arıcılar bölgenin ana nektar akımına kuvvetli bir populasyon ile girebilmelir için ana nektar akımından 6-8 hafta öncesinden kolonilerini hazırlamalıdırlar.

Türkiyede, nektar akımının başlma tarihleri bölgeden bölgeye değişiklik arz etmektedir. Nisan 20 den ve Kasım ayının sonuna kadar veren yüzlerce değişik nektar kaynağı mevcuttur. Bal döneminde ve karakovan balı üretiminde de bölme yapılarak koloni sayısı artırılmakta ve koloniler daha da zayıflamakta, ana nektar akımından greği gibi yararlanılamadığı için randımanlı bir bal ve karakovan balı üretimi yapılamamaktadır. Yüksek bal ve karakovan balı üretimi yapabilmek için arıcıların dikkat etmesi gereken noktaları bir daha ki yazımızda sizlere sunacağız…

Etiketler: , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Tugba Balci dedi ki:

    bende kesinlikle bal tüketilmesi gerekildiğini düşününüyorum çünkü bal her türlü şifa kaynağıdır

Yorum Yaz