Arıların Oğul Vermesi

Arıların Oğul Vermesi
satılık arı

Arıların Oğul VermesiBahar mevsimi arılar için elverişli giden senelerde kovandaki arı mevcudu süratle çoğalarak arı aileleri pek kuvvetlenir ve kovana sığmayacak bir durum hasıl olur. Pek kalabalıklaşarak kovanda sıkışık bir vaziyette giren arılar, nesillerinin idamesi için oğul vermek üzere bir hazırlık yaparlar. Evvela kovanda erkek arı gözlerini havi petekler yapar ve ana arının buralara yumurtlamasını sağlayarak erkek arı yetiştirirler.

Bundan sonra peteklerin alt ve yan kısımlarına ana memelerden de arılar yetiştirmeye başlarlar. Bu ana memelerinden kendisine yeni rakip bir ana yetişeceğini hisseden kovandaki mevcut yaşlı ana arı, ana memesine hücum ederek içindeki genç ana namzetlerini öldürmeye çalışırsa da işçi arılar buna müsaede etmezler. Maksadına erişemeyerek hiddetlenen ana arı yumurtlamaktan vazgeçer ve daha az beslenerek zayıflamak suretiyle uçma kabiliyeti kazanır.

Havanın iyi olduğu bir günde, kovandaki bu eski ana etrafına topladığı her yaştaki bir kısım arı ile kovanı terk eder. Kovan civarında havada birkaç kavis çizerek uçtuktan sonra bir yere konar. Diğer arılar da aynı yere konarak adeta bir saklık yaparlar. İşte bu hadiseye arılar oğul verdi denir. Oğul arıları kovan terkederken kursaklarını bal ile doldurmuş bulunduklarından hem insanı pek kızdırmayınca sokmazlar ve hem de yeni barınaklarında bu sayede derhal petek inşa etmeye başlarlar. Kuvvetli oğullar bir gecede bir kaç suni peteği kabartabilirler. Bir kilo ağul, o bin adet arı vardır. Oğul mevsimde dikkatli olmalıyız güçlü ve kuvvetli oğulların kaçmasını önlemeliyiz. Gelecek yazımızda arı oğulları ilgili yazılarımız devam edecektir.

Etiketler: , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. Şaban KOÇ dedi ki:

    Verdiginiz bilgiler için teşekür ederim saygılarımla.

  2. ertuğrul pehlivan dedi ki:

    verdiğiniz bilgiler bizim için çok yararlı oluyor teşekkürler.

  3. mustafa sedef dedi ki:

    Arıcılığa yeni başlayan arkadaşlar için çok teknik bilgiler bunlar teşekkürler.

Yorum Yaz