Arılarda Yağmacılık

Arılarda Yağmacılık
satılık arı

 

Arılarda Yağmacılık ve Sebepleri

Arıların kötü huylarından birisi olan yağmacılık arıların toplu olarak kendilerine ait olmayan kovanlara ya da bal kaynaklarına saldırmaları sonucu meydana gelir. Yağmacılık genelde balözü ve çiçek tozunun azaldığı aylarda görülür. Kuvvetli kovanlar zayıf kovanlara saldırarak ballarını yağma ederler. Yağmacılık esnasında ortalık tam bir savaş meydanına döner ve binlerce arı telef olur.

İşçi arılar en iyi vasıfları çok çalıştıklarına rağmen yağmacılık yaparlar. Zayıf olup muhafız arılar tarafından korunamayan kovanlara girerek çabucak yuttukları balı kendi kovanlarına taşırlar. Ve o kovanının arıları ilede kavga ederek sönmesine neden olurlar.

Bu hal bilhassa ortalıkta bal özü kaynakları azaldığı zaman görülür. Ortalıkta bal ve şerbet artıkları bırakma, dökme, muayeneler için açılan kovanlarla uzun zaman meşgül olarak açık bırakmak, yağmacılığa sebep olur.

 

 

Yağmacılık Nasıl Anlaşılır ve Yağmacılığa Karşı Ne Yapılmalıdır

Kovanın önünde teleşlı teleşlı arıların ileri geri uçmaları, kovan uçma deliği önünde harekteli bir kalabalık, kavga kovan gödesinde arıların ileri geri telaşlı gezmesi ve sonra uçması kovan önünde arı ölüleri o kovanda yağmacılığın başladığının delilleridir.

Bazı yeni arıcıların dış işlere başlayacak genç arıcıkların kovan önünde topluca yatıkları kovan yerini belleme uçuşlarını yağmaçılık zannederek telaşlandıkları olur. Kovan yerini belleme uçuşuna çıkan arılar neşeli vızıltıları ve yönleri  daima kovan dönük olarak ahenkli aşağı yukarı uçuşmaları ve sonra sakince kovana girişleri ile belli olur.

 Yağmacılığa karşı tedbir alarak yağmacılık başladığında kovan uçma deliğini bir arı geçecek kadar daraltarak müdafayı kolaşlaştırmalıdır. Keza kovan önündeki arıları un senperek, unlu arıların hangi kovana çaldığı balı taşıdığı anlaşılır ve o kovanında uçma deliği de daraltılır.

Yağmacılığa uğrayan kovan önündeki arılara bol ve koyu dumar tütsüsü vermek ve su püskürtmek faydalıdır.

Etiketler: , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz