Arılara Şurup Verilmesi

Arılara Şurup Verilmesi
satılık arı

Arılara Şurup Ne İle Verilir?

       Arılara şurup vermek için çok çeşitli yemlikler vardır. Kavanoz ile yapılan yemlikler pratik ve masrafsızdır. Bunun için kovanının üzerine ballık boş olarak konulur. Ağzı ipekli veya amerikan bezi parçasıyla sıkıca kapatılmış ve içersine ılık şerbet konulmuş olan kavanoz ters çevrilerek yemleme deliği üzerine oturtulur. Şurubun gece soğumaması için kavanoz çuval veya gazete parçaları ile sarılır.

    Örtü tahtası üstünde bulunan yatık ve gazeteler yine kavanozun etrafına konularak kovan kapatılır.

İlkel kovanlarda, tahin helvası tusu kapaklarına şerbet doldurularak, uçma deliğinden içeri sürülürse de şerbeti alırlar. Kovanozla yemleme deliğinden yem verilirken veya alınırken çoğunlukla arılar buradan çıkarak insanı biraz rahatsız edebilir.

     Gerek hrahatsız olmamak gerekse arılar telef etmemeki için yumleme deliğine bir parça elek teli kapatarak raptiye ile tuturmalıdır.

Bunun üzerine konulan kavanozdanda arılar şerbeti alabilrler.

Kavanozun ağzına bez yerine, kendi kapağı, dıştan içeriye doğru ince bir çivi ile yorgan iğnesi geçecek kadar 5-10 yerinden delik delinirse olur.

   Alttan hava tazyiki olduğu için, şurup değil, su bile olsa akmaz. Arılar hortumları ile emdikçe akar. Çok değişik tipte özel arı yemlikleri olduğunu daha önceki yazılarımıza belirtmiştik.

Tek parça örtü tahtası kenarlarına çıta çakarna, arıların çıkacağı yerlerin çevresine de yien çıta çakarak yükseltmek suretiyle yapılan yemliklerde pek ucuz ve pratiktir.

Çerçeve büyüklüğünde yapılan kutu yemliklerde çok kullanışlıdır. Arıcılık malzemesi satılan yerlerde çok çeşitli yemlikler vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. baki cılga dedi ki:

    Tüm uygulamalarda “GAZETE KAĞIDI yani SENTETİK” boyalı KAĞIT yerine beyaz boyasız ambalaj kağıdı kullanılırsa,(fiatı çok farklı degil) daha iyi olur.Saygılarımla. BAKİ CILGA

Yorum Yaz