Arılara Petek Verilmesi

Arılara Petek Verilmesi
satılık arı

Arı kovanlarına nektar durumuna göre, ham petek dediğimiz yani temel petek verilir. Arıların gelişimine bağlı olarak zaman zaman petek ilavesi yapılır. Arılar bu gelişimi doğadaki bal akımı göre değişmektedir. İlkbahar ve yaz döneminde daha fazla ilave petek vermemiz gerekebilir.

Arıların kendi yemiş oldukları bal sonucu salgı ile salgladıkları balmumu, iç hizmette görevli 13-18 günlük yaşlı genç işçi arılar tarafından üretilip koloni içinde petek yapımında kullanılır. Ancak, mum salgılayan arılar bu iş için önemli miktarda bal tüketmek ve zaman harcamak zorundadırlar. Değişik araştırıcılarca değişik miktarlar bildirilmesine karşın ortalama 1 gr. balmumu üretimi için 10 gr bala ihtiyaç duyulur. Bu noktadan hareketle, bal hasadından sonra, balı süzülmüş peteklerin, kullanılacağı zamana kadar uygun şartlarda saklanarak tekrar kullanılması, bu yolla daha kısa zamanda daha fazla balın üretilmesi teknik arıcılığın önemli bir kuralıdır. Bu gerçeği bilen arıcılar, ballarını “petekli bal” olarak pazarlamak yerine “süzme bal” olarak pazarlamakta ve balı süzülen petekleri yeniden kullanarak bal üretimlerini artırmaktadırlar.

Bununla birlikte, özellikle erken ilkbaharda kış çıkışı sonrası, kolonide stok olarak yeterli bal bulunmamakta ve aynı zamanda doğal bitki örtüsünde de yeteri kadar çiçeklenme ve nektar (bal özü) salgılama olmamaktadır. Koloni gelişimini sınırlayıcı pek çok faktörün var olduğu bu dönemde, koloni gelişimini sağlamak ve hızlandırmak üzere kabartılmış petek kullanmanın ayrı bir önemi vardır. Vermiş olduğumuz peteklere arılar sarmadıysa fazlalık peteklerde arı kovanını içinde alınmalıdır. Çünkü dışarıda kalan peteklere güve gibi haşereların zarar vermesine sebep olabilir.

Etiketler: ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz