Arılar Balı Nasıl Üretiyor?

Arılar Balı Nasıl Üretiyor?
satılık arı
 • Arılar Balı Nasıl Üretiyor?

Evrim safhalarında arılar, bitkilerden topladıkları nektar ve salgılardan bal yapmayı öğrenmişlerdir. Bal, nektar olarak bilinen kolay bozulan ince tatlı sıvının, arıların vücutlarından salgıladıkları bir takım enzimlerle işlenmesi sonucu, dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesine dönüştürülmesi ile elde edilir. Tarlacı arı kovana getirdiği balı ilk boş bulduğu peteğe bırakmakta ve tekrar nektar toplamak için kovan dışına çıkmaktadır. Petek gözüne konulan bal, kovan içi hizmeti yapan arılar tarafından alınıp ballıktaki peteklere taşınır. Ballıktaki peteklere konulan yarı olgunlaşmış bal, arılar tarafından suyu uçurup olgunlaştırılır. Bal konulan petek gözleri, balın suyunun uçurulup olgunlaştırılmasından sonra balmumu salgılayan arılar tarafından kapatılır ve hazır hale gelmiş olur.

 • Bal ülkemizde hangi bölgelerde üretiliyor?

Ülkemizin her bölgesinde bal üretilmektedir. Ancak tek bir çiçeğe ait ballar (monoflora) belli zamanlarda ve belli bölgelerde üretilmektedir. Örnek olarak, Karadeniz kıyılarında ve yakın bölgelerinde kestane ve orman gülü, Eğe bölgesinde çam, Trakya bölgesinde ayçiçek, Akdeniz bölgesinde narenciye, üçgül, Güneydoğu Anadolu bölgesinde pamuk balları yoğun olarak üretilmektedir. Karışık çiçeklerden elde edilen (poliflora) yayla ballarının ise ülkemizin başta Orta ve Doğu Anadolu olmak üzere, hemen her bölgesinde üretimi vardır.

 • Bal çeşitleri nelerdir?

Ballar elde ediliş kaynaklarına göre çiçek balı ve salgı balı olarak, Elde ediliş şekillerine göre de petekli bal, süzme bal ve pres balı olarak sınıflandırılabilirler. Balın hammaddesi nektardır ve dünyada üretilen balın büyük bir kısmının nektarı, çiçeklerden gelmektedir. Ancak bir miktar bal da çiçek olmayan kaynaklardan elde edilir. Örneğin salgı balı bu şekilde üretilmektedir. Salgı da yine bitki kaynaklı bir sıvıdır ancak çiçekle ilgisi yoktur. Salgı bazı bitki emici böceklerin salgıladığı şeker içeren bir sıvıdır. Çam balı, ülkemizin dünyaca ünlü salgı balı çeşididir. Ülkemiz çam balı üretiminde dünya birincisi olup, ihracatta da önemli yer tutmaktadır.

 • Krem bal nedir?

Krem bal, balın kontrollü olarak kristalleşmesinin sağlanmasıyla elde edilen tereyağı gibi sürülebilir özelliğe sahip bir üründür. Kristalleşme işleminin istenilen şekilde homojen ve uygun dokuda gerçekleşmesini ve kristalleşmenin başlamasını sağlanmak için, süzme balın içerisine starter (kristalleşmeyi başlatıcı) olarak önceden krem bal olarak işlenmiş uygun özellikteki bir kristalleşmiş baldan belli miktarda ilave edilir ve hazırlanan karışım uygun sıcaklıkta saklanarak, ürün krem bal haline getirilir.

Etiketler: , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. recep özkaya dedi ki:

  yazının ilk parağrafında evrim kelimesini okuyunca yazının geri kalanını okumaya bile gerek duymadım evrim diye bişey yoktur. Allah Teala arıyı bugün ki olduğu şekliyle ilk yarattığı zaman yaratmıştır.

 2. meryem dedi ki:

  ne kadar ön yargılı bir insansınız yahu ordaki evrim süreci arının gelişimi hakkında kullanılmış bir kelimedir insan bir şeyi yanlış anlamak isterse anlar sizinki de o hesap.

 3. yiğit dedi ki:

  Şimdi ki Türkiye zihniyeti bu işte..bilim ışığını söndürdüler.Okumaktan anlamaktan aciz insanlarımız Körü körüne davranışlar sergileyemeyin akıl ve vicdan bir olsun hayatınızda Yazık hayrettt ediyorum Evrim teorisi ne alaka şimdiiii Zaten bu cahillikle onu bile idrak etmene şaşırdım..!

 4. admin dedi ki:

  Evet arkadaşlar evrim den kasıt süreçden bahsediliyor. Yoksa Evrim Terosi ile ilgili herhangi bir noktaya değinilmemiştir.

Yorum Yaz