Arıcılık Nedir?

Arıcılık Nedir?
satılık arı

arıcılıkArıcılık genel anlamda; arıların üretmiş oldukları ürünleri elde etmek amacıyla ve var olan kolonileri yani arı kovanlarını yönetme tekniğidir. Arı kovanlarını yönetenler ve arıcılık işleri yapanlara ise arıcı denmektedir.

Arıcılık yapmak için hemen kitaptan okumak ile bu işleri olması zordur. Arıcılık uzun bir tecrübe ve bilgi birikimi gerektirir. Yeni başlayacak olan arıcıların öncelik olarak bir kovan ile arıcılığa başlaması önemlidir. Çünkü bir arı kovanını izleyerek ve gözlemleyerek zamanla ne gibi ihtiyaçların olduğunu görmesi arıcılığı öğrenmesi acısından önemlidir. Çünkü daha fazla koloni olması yani arı kovanının olması arıcılık işine başlamadan hevesinin kırılmasına neden olabilir o yüzden daha kısa sürede riski düşük tutarak bir kovan ile başlaması arıcının kendisine olan güveni gelişmektedir. Bir kovan ile arıcılık işine başladıktan sonra zamanla bir iki kovan diyerek arıcılık işinizi büyütebilirsiniz.

Arıcılık insanların hayat başlaması ile birlikte vuku bulmuştur. Çünkü insan hayat buldukça arılara ihtiyaç duyulmuştur. Arıların varlığı bitki hayatının da var olmasını sağlamaktadır. Bitkilerde döllemeyi sağlayan arılar, değerli arıcıların arıcılık gibi güzel bir faaliyet yapması ile birlikte sürdürülebilir. Sizlerde var olan bir bahçenizde daha iyi bir verim alabilmek için bir koloni bulundurmanız verimlilik açısından önemlidir. Bakarsınız, zamanla sizde bir arıcı olup arıcılık faaliyetleri içerisinde bulabilirsiniz. Arıcılık faaliyeti sürekli yenilik ve tecrübe gerektirdiği için yeni yöntem ve tekniklerle modern arıcılık ifadesi gelişmiştir.

Arıcıların arı kovanlarını bırakmak için seçtikleri müsait yerlere arılık denir. Arılık, rüzgarlar uzak ve güneşin iyi gördüğü özellikle güney yönü gören yerlere konulması arıların daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Arılıkların nektarlara ve su kaynaklarına yakın olmalıdır. Arılığın seçilmiş olduğu zaman o bölgeye ve yöreye en uygun arı ırkı seçilerek arıcılık faaliyetlerine devam edilmelidir.

Etiketler: , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz