Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır?

arıcılık nedirGünümüzde her meslek dalında olduğu gibi arıcılık sektöründe de çok büyük değişikler ve yenilikler meydana gelmektedir. Ne kadar bu yeni gelişmeleri yakalayabilrsek bir o kadar yapmış olduğumuz meslek kolunda daha iyi işler başarırız. Hele ki bu arıcılık gibi uzun uğraş ve tecrübeler gerektiriyorsak hiç durumayıp çalışmaya başlayabiliriz.

Arıcılık nerede ve nasıl yapılması gerektiği konusunda biraz bir şeyler yazmak istiyorum. Arıcılığı yapmak istediğimiz yerde şu özelliklere dikkat etmek gerekiyor. Çevremizde suni gübreleme ve kimyasal ilaçlama yapılmayan ve o yörenin doğal yapısı bozulmamış yerlerin olması çok önemli. Çünkü arıcılık yapılan yer ne kadar yerleşim yerlerinden uzak ise alacağım bal ürünü o kadar da kaliteli olmaktadır. Yerleşim yerinden uzak olan bölgede çiçek çeşidi fazla olup yani flora durumu iyi olduğundan ürünün kalitesi bir o kadar da artmaktadır.  Elde edilenin balın çevrede bulanan çiçeklerin kalitesine, kovanların özelliklerine, arıcılık ürünleri temiz ve hijyenik ortamlarda elde edilmesine göre de balda ki kalite değişmektedir.

Organik arıcılıkta bir çok nokta göz önünde bulundurulmalıdır. Çevre koşullarından bahsettikten sonra ve kovan içerisindeki temizlik, arıcılık yaparken kullanılan malzemeler, balı alırken bu alınan balların konulduğu kovan ve kaplar da temiz bir balın için gerekli şartları taşımaktadır. Arı kolonisine koyacağımız bal mumunun kalitesi, bu balmumunun kalitesinin yanında kullanma süresi, çünkü alınan bir balmumu çok uzun süre sağlam bir şekilde kalmaktadır. Ama ne kadar yeni ve taze bir bal mumu koyarsak balı yerken bunu daha iyi anlarız. Hiç bal mumu konulmadan yapılan bal kısmına pek fazla geçmek istemiyorum. Biliyorsunuz ki o aşama karakovan balı olup tamamen arının kendi halinde yapıp her şeyiyle organik bir bal oluyor.

ARICILIK EĞİTİM VİDEOSU

BÜTÜN VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN….

Arıcılık yapacağımız yerde de o yörenin çevre şartlarına uygun en verimli ve dayanıklı arı ırkını seçmemiz gerekiyor. Ne kadar çevreye uyumlu arı ırkını seçebilirsek o kadar yaptığımız işte karlı çıkarız. Çevre şartlarına uygun olmayan bir arı ırkıyla çalışırız sonra sezon sonu hazin bir şekilde biter. Çünkü uyumlu bir arı o çevrede yetişen çiçeklerin çeşidine göre de iğne boyu olup, o iğnesi ile çiçeklerden bal özünü daha  iyi alabilmektedir. Kışın soğuğa dayanıklı ve yazında ani soğuk ve sıcaklara uyum sağlayan bir arı ile çalışmak her zaman tercih olmalıdır. Oğul alma mevsiminde doğal olarak arının oğul atması bekleyerek oğul alabiliriz yada suni oğul dediğimiz bölme yöntemini kullanarak oğul alırız. Ana arı ihtiyacını da bu suni oğul alma döneminde bir kolonide fazla olan ana memelerinden bırakmak şartıyla yeni bir ana elde etmiş oluruz. Tabiî ki eski ana arıyı öldürüp kovan içine atmak gerekiyor ki işçi arılar ana arının öldüğünü anlayıp yeni meme içinde olan anaya baksınlar ve çıkışında onu iyice benimsemiş olsunlar.

karakovan balıOrganik arıcılık alanını iyi belirlemeliyiz. Arıcılık yapacağımız alanda baştanda yazdığımız gibi herhangi bir yerleşim yeri, aktif işler yol, fabrikalar ve maden ocakları gibi alanlara yaklaşık 4-5 km uzaklıkta olması gerekiyor. Çünkü hem üreteceğimiz ürün için kalite hem de çevre de bulunan kişilere arılar zarar vermemiş ve bizim arılarımızda zarar görmemiş olur. Bu tür yerlerden uzak olmak doğal bir bal ve organik arıcılık için vazgeçilmez bir kuraldır. Bu tür yerlerde bal derlerken arıların beslenmesi de önemlidir. Arılar kendi balı ile beslenmeli, eğer böyle bir balı kalmadığı zaman yine doğal olarak bal ile üretilen ürünlerle arılar beslenmelidir. Bu beslenme ürünleri olarak, arılardan alınan bal ve polen ile besleme yapılmalıdır. Bu şekilde arı beslemesi yapılarak hangi arıya ne kadar polen verildiği veya ne kadar bal verildiği arıların kovan numaraları ile birlikte arı defterine kayıt edilmelidir. Daha sonraki yapacağımız muayenelerde ön bilgi edinerek arının gelişimi konusunda bilgi edinmiş oluruz.

Arıların beslenmesinde şeker,pekmez,süt,melas,glikoz ve diğer konvansiyonel maddeler kesinlikle kullanılmaz. Organik bal ile hazırlanan şuruba takviye amacı ile herhangi bir katkı maddesi ilave edilmemelidir. Organik arıcılıkta kullanılan kovan ve temel petek kovanlar çevreye ve arıcılık ürünlerine risk getirmeyen doğal malzemelerden yapılmalıdır. Kovanların boyanması ve temizliği sırasında kimyasal maddeler yerine, propolis, balmumu, bitki yağları doğal ürünlerin kullanılması hem alacağımız ürün için, hem de çalışacak olan arı kolonisi için daha iyi olacaktır.

Organik Arıcılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Arı nakilleri,stressiz ve kısa zamanda gerçekleştirecek zamanda olmalıdır.
Organik bal üretiminde yavrulu çerçeveden bal sağımı yapılamaz.
İyonize arı ürünleri organik olarak değerlendirilmez.
Organik tarım metoduyla üretilen arı ve arı ürünleri ambalajlanırken organik ürn niteliğinin bozulmamasına dikkat edilmelidir.

Ambalajlanırken;
Cam , tahtadan üretilmiş malzemeler özel üretilmiş uygun organik kaplama maddelerinden yapılmalıdır.
Organik arı ürünlerinin ambalajlanma esnasında,ürünün organik niteliğini koruyacak bütün hijyenik tedbirler alınmalıdır.

Organik arı ürünleri konvansiyonel arı ürünlerinden ayrı bir yerde depolanır. Organik ürünler depo edilirken herhangi bir kimyasal ilaç kullanılmamalıdır. Doğal bir bal için çok geniş floraya sahip alanlar vardır. Bu alanlarda akasya, ıhlamur, kestane gibi nektarı bol olan yerlerde organik polen ve bal üretimi yapılabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 30 yorum yapıldı:

 1. tekbirumut dedi ki:

  bal dünyada en iyi gıdalardan biri tabi sah katkısız olursa

 2. perfectionnist dedi ki:

  Ben asyabal’a çok güveniyorum..Hakiki bal bulmak hiç kolay değil bu zamanda..

 3. MHAMMED dedi ki:

  Budevirde benim için hakiki bal blmak çok zor

  çünkü kendi dogal balımı kendım üretiyorum

  herkezede tafsiye ederim…

 4. yusuf dedi ki:

  Selamun aleykum ben din görevlisiyim.görev yaptığım yer çiçeği bol olan geniş bir araziye sahip kimyasaldan tamamen uzak kışın çok soğuk yazın ise normal sıcaklıkta olan ama sadece tek çiçeğe sahip sarın renkte rakım yaklaşık 2000 den biraz fazla bi yer. burada arıcılık yapabilirmiyim ben sadce kendi balımı üretmek istiyorum. 2 kovan olsa sanırım yeterli olur.kışın bi sorun olrmu?malzemelrim yok. sıfırdan yapıcam.yardımcı olursanız sevinirim.ağrı ilinde yaşıyorum.Allah a emanet olun

 5. admin dedi ki:

  Bulunduğunuz yer arıcılık için çok uygun ve müsait yer sayılır ama arının cinsini ve ırkını yörenin durumuna göre seçmeye çalışın ki yeterli verimi alabilirsiniz. Kışın arıların korumasını yaparsanız çok iyi olur.

 6. yusuf dedi ki:

  selamun aleykum
  cevabınız için teşekkürler lakin bu yeterli olmadı benim için.arının hangi cinsini almalıyım.malzmeleri nasıl temin edebilirim.kışın arıları nasıl koruyabilirim.arıcılıkmalzemeleri bana tahmini kaç tl ye mal olur.saygılarımla

 7. SERPİL AKSARAY dedi ki:

  ben bodrum boğaçiçi köyünün tepe kısmında oturuyorumarkam dağ ve yeşellik bimbimrenk çiçekler ve mis kokular sakin araçlardan uzak ve misgibi bir hava.hobi olrak sadece kendim için 2 kovan alarak bal üretmek istiyorum…milasa yakınız kovanlarımı 2 tane nereden alayım yardımcı olursanız sevinirim

 8. FAYSAL dedi ki:

  karakovan balı bulunur…

  karakovan

  karakovan peteklı

  süzme

 9. mehmet ergam dedi ki:

  merhabalar adım mehmet ergan .burdurda 26 yıllıktuğla fabrikasında usta başıyım 2012 de emekliyim nasipse .arıcılk la uğraşmakistiyorum .ve bu işe ticaret amaçlı yapmak istiyorum . başlangıçta kaç kovanla başlamam gerekli yılın hangi mevsiminde nereelere gitsem iyi olur ve ben yağlı boya resim çalışmalarım var anlıyacağınız ben bir doğa hayranıyım doğada kendi elektriğimi üretmek,gönlünce yaşamak aileme faydalı olmak istiyorum selamlar

 10. ferhat dedi ki:

  arkadaşlar ben tam bir bal canavarıyım,bal ın gerçek bir mucize olduğuna inanıyorum,arıcılık eğitimi almak istiyorum,bu işi öğrenmeyi arzuluyorum,bana yardımcı olursanız sevinirim,mutlu günler

 11. ismail hakkı çalık dedi ki:

  arıcılığa başlamak isteyenlere tavsiyem bulundukları ilin arıcılar birliğine ve il.ilçe tarım müdürlüklerine uğramaları ve onların yönlendirmesine göre hareket etmeleridir. tanıdıkları arıcı varsa onların yanında körük tutuverselerde fena almaz.başarılar.

 12. hasan dedi ki:

  arıcılığa yeni başladım 50 adet kovanım mevcutantalyada ikamet ediyorum ve arıcılıktan da hiç anlamıyorumtek basıma bu işi internetten kitaplardan yardım alarak basarabılırmiyim veya ben ne yapmalıyım yardımcı tavsiyelerinize ihtiyacım var…..

 13. ilyas dedi ki:

  ben erzurum oltu topkaynak köyünde boş zamanlarımı arılarla uğraşarak geçiriyorum. bulunduğum çevre arıcılığa ve hakiki bal üretimine çok müsait.kanımca arılara yapılan hizmet boşa gitmiyor.11 yıl önce kendi evimde yiyecek kadar bal üreteyim bana yeter diye başladığım bu işten bugün oldukça memnunum.çünkü artık hemen hemen her sene hem bal hemde arı satarak aile bütçeme katkı yapabiliyorum.ilgi duyup yeride uygun olan herkese tavsiye ederim selam ve dua ile.

 14. mustafa altınsoy dedi ki:

  Ben antalyada yaşayan ,ticaretle uğraşırken emekli oldum. boş durmak olmuyor biz alışmışık çalışmaya oturduğum yer arıcılık yapmaya müsait 2 veya 3 kovan alıp bu işe başlamak istiyorum ama bu işten hiç anlamıyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim.yardımlarınız için şimdiden teşekür ederim. selamlar

 15. admin dedi ki:

  Mustafa bey, 2 ve 3 kovan alıp başlayın. En azından arıları izleyerek bile işe alışırsınız. Tabiki kaynaklar olarak internet sitelerinden ve kitaplardan faydalanabilirsiniz. En önemliside çevrenizde bir arıcı ile anlaşıp onun işlerine yardımcı olun ve sizde bir şeyler öğrenin. Kolay gelsin.

 16. hamza dedi ki:

  ben sizlere bir soru sormak istiyoum ari kovanini yurt disina getire bilirmiyim getirmesi bana ayitte ama arabanin icin de getirmek istiyorum nasil olur gelir mi ki

 17. mehmet sül dedi ki:

  merhaba mehmetsül muğla köyceğizdeyaşıyorum çifçiyim bendearıcılığa başlamak istiyorum allahizinverirse busene başlayacağım selamlar

 18. firat dedi ki:

  ıyı aksamlar ben bı kac sorum olucaktı sızlere askerden yenı geldım askerlık yaptıgım yerde arıcılık yapılıyordu bende kendıme meslek olarak arıcılık yapmak ıstıyorum yasadıgım yerınde buna musaıt oldugnu dusunuorum arıcılık hakkında ogrenmek ıstedıklerım bu ıse nasıl baslanır devletın tesvık prımı varmıdr ıse baslarken kac kovan arı ıle baslanır urettugun urun elden nasıl cıkartılır koparatıfflermı alır arıcılıga baslarken nekadr bı sermaye harcamak gerek ılgınızden dolayı tesekkur edıyorum

 19. Muammer dedi ki:

  Iyi gunler

  bilgileriniz icin cok tsk ederim cok faydali bilgiler sunmussunuz okuyuculariniza.

  Bende hollandada yasiyorum ve aricilik kursuna baslamayi dusunuyorum ve gecen 17 yillik aricilik yapan biri ile gorustum ve bana onemli bir bilgi verdi o da su ari kovaninin ustunu bir tahta parcasiyla kapatmam gerektigini tavsiye etti cunku soguk havalarda ari kovanin icini 17 derecede tutmak icin iceriden disari cikmazmis ve icerideki balida tuketirmis bu bir tavsiyedir.

  iyi gunler

 20. Mahmut dedi ki:

  arıcılığa yeni başladım yardım edin

 21. hüseyin dedi ki:

  serpil hanım yakın olsaydınız ben size verebilirdim iki adet kovan

 22. ercan dedi ki:

  Hayirli gunler hepinize ben holandada yasiyorum turkiyeye yakinda kesin donus yapacagim turkiyede ic anadolu yoresinde aricilik yapmak istiyorum yaklasik 300kovan bir kovan arisiyla beraber bulabilirmiyim modern kovanlarda olacak ve kovanlarin tanesi kac turk lirasi olur veya bu arilari nerede temin edebilirim yardimlariniz icin tesekur ederim hepinize saygilarimi arz ederim

 23. ferhat tosun dedi ki:

  arkadaslar arıcılık herkes ıstedıgı gıbı bılıncsız bır sekılde yapıla bır bır ıs deyıldır hele hele de burda ben sunu nerde bulabılırım nasıl kıslatırım nebılım yazın hangı cıns ana kullanmalıyım ksın hangı cısn ana kullanmalıyım dıye soruluyorsa sayet yapacanız butun masraflar bosa gıdecektır fıkır ogrenmek ıyıdır ama bu ıs fıkırle yapıla bılcek bır ıs deyıldır azda olsa bırazcık anlamak lazım yada anlayanın yanında olmak lazım kı bısey ler yapalılesınız arıcılık oyle kolya ıs deyıldır bır bebegı dunyaya geldıkten sonra nasıl bılınclı bır sekılde buyutuyosanız bu aırda boyledır en az bır cocuk kadar bakım ıster bılınc ıster yok ben yınede denemek ıstıyorum dıyosanız tercıh sızındır saygı duyarım..

 24. ahmet dedi ki:

  allah razı olsun tüm ölmüşlerımız ıcın el fatiha

 25. kemal yaman dedi ki:

  merhabalar şu an emekliyim.arı hastasıyım. ve arıları çok seviyorum afyonda ikamet etmekteyim. buralar kışları soğuk yazları sıcak geçer. Buralara uygun arı cinsini ve nereden teminedeceğimi yazarsanız memnun olurum. Selamlar

 26. mustafa dedi ki:

  saolun ödevime yardımcı oldunuz

 27. zeynep zehra dedi ki:

  arıcılığın türkiyede hangi bölümlerde yapıldığını bilen varmı arkadaşlar acil lazım hacı :):D

 28. volkan dedi ki:

  Bu sayfa çok işime yaradı

 29. volkan dedi ki:

  Çok iyi bi sayfa

Yorum Yaz