Arıcılık Kredisi

Arıcılık Kredisi

arıcılık kredisiDevletin arıcılık için kanun ve yönetmeliğine göre çok güzel destekleme kredileri vardır. Ama aldığınız krediyi yerinde kullanmak ve bu işi yapmak uygun yeri ve zamanı ayarlayarak bu işe atılmak lazım. Eğer çevrenizde arıcılıkla ilgili güzel bir arıcılık fizibilitesi yapmazsanız orda kaç tana arını konulacağını kestiremezsiniz.

O bölgenin mevsim şartlarına göre krediyi alarak en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Günümüzde bir çok arıcılık için bu işe soyunan arkadaşlarımız oluyor. Ne yazık ki sonu hazin bitiyor. Arıcılık yapacam diye bir dünya krediyi çekiyor ve işi tam anlamıyla öğrenmediği için ve gerekli araştırmaları yapmadığı için batmaya mahkum oluyor. Arıcılık öyle basit bir iş değildir. İşi iyi bilirseniz ve inceliklerini kapmışsanız bir de bu işe aşıksanız çok kolay bir iştir.

Krediyi aldığımız zaman iyi bir şekilde değerlendirerek hem kendimizi ekonomik olarak kalkındırırız hem de ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamış oluruz. Yerli yerinde krediyi kullanabilirsek bunun bize geri dönüşü çok büyük olacaktır. Günümüzde bu işi bir çok banka yapmakta aynı zamanda normal arıcılık kredisi yanında diğer kredi veren bankalarla karşılaştırma yaparak ona göre almamız daha doğru olur. Bu şekilde kredi alıp doğru bir şekilde planlamasını yaparsa o yılda elde etmiş olduğu bal ile kredi borcunu çıkartabiliri. Bol bereketli günler…

TARIMSAL ÜRETİME YÖNELİK DÜŞÜK FAİZLİ YATIRIM VE İŞLETME KREDİSİ KULLANDIRILMASINA İLİŞKİN UYGULAMA ESASLARI TEBLİĞİ

MADDE 1 – (1) Tarımsal üreticilerin finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması, tarımsal üretimin geliştirilmesi, verimliliğin ve kalitenin artırılması amacıyla, 1/12/2006 tarihli ve 26363 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2006/11201 sayılı Kararname gereği gerçek ve tüzel kişilere T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince düşük faizli kredi kullandırılması ile ilgili usul ve esasları kapsar.

Dayanak
MADDE 2
– (1) Bu Tebliğ 20/11/2006 tarihli ve 2006/11201 sayılı Kararnamenin 1 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

MADDE 15 – (1) Arı Yetiştiricileri Birliği veya ürün bazında kurulmuş bulunan Bal Üreticileri Birliği asil veya yedek/aday üye konumunda bulunan arıcılardan, asgari 50 ve üzeri koloniyle üretim yapacak  olan arıcılar ile mevcut koloni sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyen arıcılara işletme kredisi kullandırılır.

(2) Arıcılık kapsamında kullandırılacak krediler, arılı kovan, yeni kovan, arıcılıkta kullanılan maske, körük, el demiri, bal süzme makinesi, polen kurutma makinesi, ana arı işletmesi oluşturmak için çiftleştirme kutusu, ana arı kafesi, ana arı ızgarası, vb. malzeme ve ekipmanların alımı, ilkbahar beslenmesi için koloni başına 10 kg. şeker, her kovan için yılda 1 kg temel petek alımı, gezginci arıcılık yapanlar için arı nakliye gideri ve işçilik dahil benzeri işletme giderlerini kapsar.
(3) Bu kapsamda, kredi talebinde bulunan arıcılar Birliğe üye olduklarını gösterir belge ile Banka ve/veya Tarım Kredi Kooperatifine başvurur.

Arıcılık Kredisi Alabilmek İçin:
ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ BİRLİĞİ veya ürün bazında kurulmuş bulunan Bal Üreticileri Birliği asil veya yedek/aday üye konumunda bulunan arıcılardan, asgari 50 ve üzeri koloniyle üretim yapacak olan arıcılar ile mevcut koloni sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyen arıcılara;
* Arılı kovan,
* Yeni kovan,
* Arıcılıkta kullanılan maske,
* Körük,
* El demiri,
* Bal süzme makinesi,
* Polen kurutma makinesi,
* Ana arı oluşturmak için çiftleştirme kutusu,
* Ana arı kafesi,
* Ana arı ızgarası vb.malzeme ve ekipmanların alımı,
* İlkbahar beslenmesi için koloni başına 10 kg.şeker,
* Her kovan için yılda 1 kg temel petek alımı,

Gezginci arıcılık yapanlar için arı nakliye gideri ve işçilik dahil benzeri giderlerin finansmanı amacıyla işletme kredisi kullandırılmaktadır. Arıcılık Kredisi başvurularında; arıcılarımızın Arı Yetiştiricileri Birliği veya ürün bazında kurulmuş bulunan Bal Üreticileri Birliği’ne üye olduklarını gösterir belgeyi Bankaya ibraz etmeleri gerekmektedir.

Cari Tarımsal Kredi Faiz Oranı (%)17,5
Uygulanacak İndirim Oranı (%)40
İndirimli Faiz Oranı (%) 10.5

HANGİ BANKALARIN ARICILIK KREDİSİ VERDİĞİNİZ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…

Etiketler: , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 21 yorum yapıldı:

  1. Susan james dedi ki:

    Eğer herhangi bir finansal yardıma ihtiyacınız var mı? Bireysel Krediler? İşletme Kredileri? Mortgage kredileri? Tarım ve proje finansmanı? Biz 3% faiz oranı kredi vermek! temas

Yorum Yaz