Maske, Eldiven, El Demiri

Maske, Eldiven, El Demiri
satılık arı

maske10Maske

   Kafa ve boyun kısmını arı sokmasına karşı koyunan bez ve ince telden yapılır. Kolu ve gövdeyi bele kadar koruyacak şekilde de yapılır. Bez olarak koyu renkli kadiifeli kıllı ve yünlü şeyler kullanmamaldır. Beyaz Amerikan bezi veya patiska iyidir. Kullanılacak tel kafes ise mümkün mertebe koyu renk olmasına dikkat edilmedilir. Arılarla meşgul olurken terleyip bunalmamak, dolayısıyla da daha kolaş zevkli ve devamlı çalışabilmek için maskeler bol hava alacak şekilde ferrah yapılmalıdır. Her tarafı naylon tel maskeler kullanılışlıdır.

Hasır ve sert kenarlı şapkalarla kullanılan, üzeri tastikli maskeler olduğu gibi, şapkasız kullanılan tel kasnaklı maskeler de vardır.

Arı nefesten, kuş kafesten hoşlanmaz.

Arı ile karıya güven olmaz.

Ata tepmez, ite kapmaz, arıya sokmaz deme.

Arıcılıktan arı bilen korkar.

Bu atasözleri nasıl arıların insanı sokacağını en güzel şekilde ifade etmektedir.

Çok özel yapılmış tulum şeklinde maskelerde vardır. Ayak bileklerini korumak için, ayağı bir naylon torbaya kosup, pantolan parçaları bağladıktan sonra ayakkabıları giydikten sonra işe başlanabilir.

 

                                    arici_eldiveniEldiven

  Özel surette arıcılar için, dirseğe kadar çekilen Vinleksten yapılmaş eldivenler vardır. Bal hasadı ve akmtarma ameliyesi başlangıcı dışında pek kullanılamaz.

 

  

      Kazıyacak (El Demiri)

eldemiri  Bir tarafı kıvrık, diğer tarafı yassı, uzunca bi demir parçasıdır. Çerçeveleri yerinden oynatarak, kanırmak suretiyle çıkarmakta, tabla ve eklemleri yerinden oynatmakta kanırgıç olarak kullanılır. Gerektiğinde sağlam bir tornavida da bu işi görür.

Arıcılıkla ilgili tüm araç ve gereçler yurdun her tarafında bulabilirsiniz.  

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz