Arıcılar Bakanın Önünü Kesti

Arıcılar Bakanın Önünü Kesti
satılık arı

Arıcılar Bakanın Önünü KestiAfyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Taşoluk beldesindeki arıcılar, Muğla’daki ormanlarda bal veren orman ağaçlarının kesilmemesi için Bakan Eroğlu’nun önünü kesip yardım istedi.

Arıcıların bu isteğini Bakan Eroğlu, memnuniyetle karşıladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, temel atma merasimi için geldiği Taşoluk beldesinde sevgi gösterileri ile karşılandı. Arıcılık işi ile uğraşan vatandaşlar da arılara bakmak için giydikleri kıyafetlerle Bakan Eroğlu’nun önünü keserek yardım istedi. Muğla’daki ormanlarda arıların bal yaptığı çamların kesildiğini söyleyen arıcılar, Eroğlu’na taleplerini iletti.

Arıcıları tek tek dinleyen Eroğlu, temel atma törenindeki konuşmasında arıcılara istediği müjdeyi verdi. Ormanlardaki ağaçların kesilmesi ile ilgili konuya değinmeyen Eroğlu, Taşoluk’un balcılarının isteklerini dinlediğini bu konuda ilgili genel müdüre talimat verdiğini bildirdi. Arıcıların, alanların yeterli olmamasından sıkıntılı olduklarını aktaran Eroğlu, “Sizin istediğiniz kadar genişletiriz. Sadece Muğlalı kardeşlerimiz gelsin başımızın üstünde yeri var ama Taşoluk’taki vatandaşlarımız da bu arıcılığa alışsın. Eğer paranız yoksa biz size ORKÖY’den kredi verelim. Sizlere Taşoluk’un şifalı ballarını, nasıl ki kuşburnu gibi bütün Türkiye’ye tanıtacaksanız, bütün dünyaya da Taşoluk’un şifalı ballarını tanıtacaksınız” dedi.

Dünyada şu an bal üretimi konusunda Türkiye’nin 5’inci sıradan 3’üncü sıraya yükseldiğini belirten Bakan Veysel Eroğlu, şöyle konuştu: “Ama bu yeterli değil. Hedef bal üretiminde, ihracatında birinci sıraya yükselmek. 80 tane sertifikalı arıcı var Taşoluk’ta. Yerleri dar geliyormuş, bazı ağaçlara kestane aşılamamız istendi. Onu da yapacağız inşallah” Arıcılar ise, bal ormanlarının daha geniş olmasını, arıların bal için kullandıkları çam ağaçlarının kesilmemesini istediklerini söyledi.

Etiketler: , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz