Arı Biti

Arı Biti

Arı biti arıcılar tarafından çok iyi bilienen bir ergin arı zararlısıdır. Arı biti kanatsız kör birsinektir. Rengi kırmızımsıkahverengidir. 1.5 mm de uzunluğunda 1mm enindedir. Üç çift bacağı vardır. Arı biti kovan içerisinde yaşar ve çoğalırlar. Ergin bitler, ana ve işçi arıların göğüs karın ve sırt kısmında bulun, kıllara tutunurlar. Yumurtalarını bal sırları üzerinde bırakırlar.

Arı bitleri, arıların yedikleri gıda maddeleriyle beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Arı biti bir bakıma arıların sofra arkadaşıdır. Bitler anaların beslediği yiyeceğe ortak olduğundan yavru gelişmesine engel olur. Böylece verim düşer. Bitle yüklü analar diğer şartlar eleverişli olsa bileyeterli beslenemeyeceklerinden ister istemez, ana arının yaptıkları yumurta sayısı azalır veya tamamıyla kesilir.


Mekanik Mücadele

Eğer bir kovan içerisinde yaygı değilse sadece ana arı üzerinde de bulunuyorsa temiz bir çöp, kürdan veya kibrit çöpü, ballı gözlerden birine batırılarak bitin üzerine dokundurulur. Bala yapıyaş bit öldürülerek yok edilir. Temmuz ve ağustos aylarında larva döneminde bulunacağı dikkate alınır. Bu dönemde bal sırları kazınırsa bitin tümü veye tümüne yakını bir kımı ortadan kaldırımış olur.


Kimyasal Mücadele

Tütün dumanı ile yapılan arı bitleri hemen kovan tip tahtasına düşerler. Ölü olarak değil sadece uyuşmuş olarak, körük içerisinde tütün yakılır. Kovan dip tahtasına hepsini örtecek şekilde kağıt serilir. Kovan uçuş deliğinden ve yemleme deliğinden bolca duman verilir. Duman serin olmalı yakıcı olmamalıdır. Uyuşan bitler bir süre sonra dip tahtası üzerine düşerler. Uygulamadan 10 dadika sora kağıt alınarak birlikte yakılır. Bitler tümüyle yok oluncaya kadar haftada bir kere tekrarlanır.

Naftalin

Akşam üzeri tüm arılar kavanlarına döndükten sonra uygulanır. Önce kovan dip tahtası üzerini tamemen kaplayacak şekilrde bir kağıt serilir. Koloninin kuvvet durumuna göre üzerine 10-15 gr toz naftalin eşit şekilde serilir. Naftalin çıkardığı kokuyla uyuşan bitler kağıt üzerine düşerler sabayleyin kağıt çıkarılarak bitlerle birlikte yıkılır.

Etiketler: , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Bu yazı için 14 yorum yapıldı:

 1. Nüseyin TANRISEVEN dedi ki:

  “Varroa mücadelesinde kullanılan ruhsatlı ilaçlar, arı bitinin kökünden kazımaktadır” yazmışsınız metnin sonunda. Bu tamamen yanlıştır. Varroa mücadelesinde kullanılan ruhsatlı ilaçların hiç birisi bite fayda etmemektedir. Başka çare bulmalı. İnsanları bilip bilmeden yanıltmayın.

 2. admin dedi ki:

  Nüseyin TANRISEVEN, haklısınız hiçbir ilaç bir şeyi kökünden kazımayacaktır.

 3. Tayfun dedi ki:

  Arkadaşlar bende 21 kovan arı vardı ama öle öle 6 kovanımkaldi neden ölüyorlar anlamadim

 4. sad dedi ki:

  bakımsızlıktan kara kucak yaparsanız sonu böyle

Yorum Yaz