Ana Arı

Ana Arı
satılık arı

 

 

         Halkımız buna bey arı der. Bir kovanda yalnız bir tane bulunur. Tek görevi, yumurtlamak suretiyle, neslinin devam etmesini sağlamaktır. Diğer arılara nazaran boyu daha uzun, rengi daha parlaktır.

 

 

     Hayvan nevileri içinde en güzeli 2 yaşında bir tay ise, böcek türleri içinde en sevimlisi, uzun bacakları, altın sırmalı, mütenasip vucudu ile en sevimlisi ana arıdır. Kovandaki bütün arılar bunun yumurtasından meydana gelir. Ömrü beş senedir. Üç yaşına kadar daha çok yumurta yapar ve kovanı kuvvetlendirir.

 

 

       Arılar, ana arı öldüğü zaman ve yahutta arı oğul vereceği zaman ana arıyı şu suretle yaparlar, Petek gözlerindeki genç işçi arı sürfelerine kursaklarında hazırladıkları arı sütünü beş gün müddetle verirler.

 

  

      Ana yapacakları bu sürfenin bulunduğu petek gözünü genişletip uzatarak kadın yüksüğüne benzer ana memesi yaparlar. Bu ana memesinden yumurtadan itibaren 15-16 günde ana arı çıkar.

 

      Böylece doğan ana arı 5-10 gün sonra kovandan dışarı çıkarak gök yüzünde uçuş yapar. Erkek arılardan bir veya bir kaçı ile çiftleşir. Kovana döner. Bundan 4-5 gün sonra kovanda yumurtlamaya başlar.

 

       Ana arının öğnesi vardır. Fakat bunu insanlara karşı değil, işçi arıların izni ile kendisine rakıp olan diğer ana arı adaylarını öldürmek için kullanır.

Etiketler: , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz