6 Kg Bal 100 Lira Olur Mu?

6 Kg Bal 100 Lira Olur Mu?

Biz arıcılar olarak balın nasıl üretildiğini en iyi bilen bizler olmalıyız. Çünkü arıcılık işini yapıp o balın nasıl zahmetlerle üretildiğini ve soframıza gelene kadar bin bir türlü eziyetleri çeken yine bizleriz. 6 kilo balı 100 TL verilebilmesi için oturduğunuz yerden üretim yapmalısın yada seri üretime geçesin ki o zahmet 100 TL değerinde olsun.

Nasıl olurda dağda, kırda bayırda sen dolaş sonra kalk 6 kg balı bedavaya ver. Zaten bir kovandan kaç kg bal çıkıyor ki 6 kg balı herkese verebilesin. Ortalama bir kovandan 20 ila 25 kg bal çıkar buda mevsim şartları çok iyi giderse yani onun dışında 15 kg dan fazla bal alamadığın mevsimleri görürsün.

O zaman şöyle bir hesaplama yapalım: 100 TL / 6 kg = 16 TL geliyor bir balın kilo fiyatı. Biz kovandan 15 kilo bal alırsak 15*16= 240 TL para kazanmış olacağız. Eee kardeşim bunun kargosu var, paketlemesi var, o kadar arıları gezdirdin yakıtı var, kovan parası var, arıların her mevsim bakımları için ilaçı var… varda.. var.. nerden kazanacağız şimdi.

Siz aynı balın peteklisini satında görelim bakalım aynı fiyattan satabiliyor musunuz? Çünkü sahte balı bile, üretirken farklı yolları var. Birincisi glikozu veya şekeri arıya yedirerek petek vasıtası ile üretirsin bu zahmetli olan kısmı yinede bu şekilde üretsede aynı fiyattan satması imkansız. İkinci yolu ise bir teneke arıdan alınmış süzme ve bir teneke de glikoz karıştırsan bu da bal olmuş olur . Üçünçüsü, olmadı bu iki yoldan da üretemedin glikoza karışımlarla bal elde ederek 6 kilosunu 100 TL den satabilirsin. Hadi hayırlı uğurlu olsun…

Konu ile ilgili olarak İbrahim Tatlıses’de konuştu:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e seslenen Tatlıses, Twitter sayfasına, “Sayın Mehdi Eker bakanım; benim halkıma yazıktır günahtır. Nedir bu balcılardan çektiği? Şeker ve glikoz karıştırıp vatandaşıma satıyorlar. Bir de ‘arı sahtekarlık yapmaz’ diyorlar. Ama kendileri hilenin babasını yapıyorlar. Bu ne olacak? Benim temiz ve inanana halkım? Hiç 6 kilo bal 100 TL olur mu? Biz vatandaşlar reklama kanıp yiyoruz. Ben yemediğimi yedirmem. Hakiki balın kilosu kaç para biliyor musunuz? Tabii buldunuz garibim halkı vurun abalıya… Sayın Bakanım’a güvenim tamdır. Babam der ki ‘ucuz mal her zaman pahalıdır, sakın ha!’ Benim şoförüm Cengiz bile o tuzağa düşmüş. Biz ne dersek diyelim beyler, keseler doldu taşıyor. Hatta çuvallar bile… Bir binanın altına imalathane kurmuşlar. Bas şekeri, bas glikozu haydi yallah… Benim belli değerlerim vardır. ‘Yemediğimi yedirmem, giymediğimi giydirmem’ . Sizler yemiyorsunuz ama allayıp pullayıp yediriyorsunuz” notunu düştü.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Karniyol Ana Arı Arıcılık Forumu

Yorum Yaz